Na Jarním Gala pro Struny podzimu zahrál Daniel Hope

Britský houslový virtuos Daniel Hope včera na Jarním Gala pro Struny podzimu ve Španělském sále Pražského hradu nabídl dvě verze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho. Vedle dvou ze čtveřice koncertů Léto a Zima za doprovodu orchestru L’Arte del Mondo z Leverkusenu provedl stejná díla v soudobé autorské úpravě od Maxe Richtera. Zcela zaplněný sál ozářený stovkami žárovek odměnil umělce bouřlivým aplausem.

Vedle Vivaldiho zazněl Koncert pro dvoje housle, smyčce a basso continuo d moll Johanna Sebastiana Bacha a Sonáta pro sólové housle Erwina Schulhoffa. Večer otevřela předehra k Vivaldiho opeře L’Olimpiade.

Ceněný projekt Maxe Richtera Vivaldi Recomposed Hope premiérově uvedl v roce 2012 a rok poté pro kompozici nadchl pražské Rudolfinum na Strunách podzimu. Nahrávka Vivaldi Recomposed dosáhla na první příčku prodejního žebříčku ve dvaadvaceti zemích. Hope za ni získal cenu Echo Klassik v kategorii Klasika bez hranic.Velkou část umělecké dráhy provází Hopea zájem o autory, kteří byli vystaveni represím nacismu. V dnešním programu byla proto zařazena Sonáta pro sólové housle Erwina Schulhoffa, hudebního skladatele a klavíristy židovského původu, který zemřel roku 1942 v koncentračním táboře v Bavorsku. „Je naší povinností udržovat tuto historii živou,“ uvedl Hope.

Výtěžek z vystoupení bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. „Jste speciální publikum, co člověk, to sponzor,“ podotkl moderátor večera Marek Eben.

Mezinárodní hudební festival založil tradici jarního donátorského galavečera před pěti lety. Na pódiu se vystřídali například Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater Dianne Reeves či Gregory Porter. Podle pořadatelů je cílem akce dosáhnout deseti procent příjmu rozpočtu hlavního programu. Honoráře vystupujících na Strunách podzimu, které patří k největší položce rozpočtu, jsou podle smluv interní záležitostí.

Na úvodním večeru festivalu Struny podzimu se 5. října v pražské Státní opeře představí zpěvačka Buika původem z Mallorky. Festival uzavře 19. listopadu jazzová zpěvačka Cassandra Wilson, která složí poklonu Billie Holiday.

Foto Harald Hoffmann 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky