Na koncert? Do Vídně!

  1. 1
  2. 2

Minulý týden představily svůj program na příští sezónu také dvě největší a nejslavnější vídeňské instituce, věnující se organizování koncertů. Otevřete-li abonentní brožury nebo rozklikáte internetové stránky, objeví se defilé jmen a orchestrů, o kterých se nám může jen zdát. V lepším případě se několik z nich objeví na některém z festivalů, občas nějakou umělkyni nebo umělce přiveze soukromá agentura. Právě řečené nemá být dalším stěžováním si na úroveň hudebního života u nás, spíš konstatováním faktu, že Česko je opravdu periferie, ať se nám to líbí nebo ne. Co si ale udělat do Vídně výlet na koncert? Uslyšíte hvězdy a orchestry, o nichž zde jen diskutujeme. Pokud zůstanete déle, můžete zavítat do některého z operních domů na dílo, které znáte z encyklopedií, a dopoledne zajdete na špičkovou výstavu (jichž se u nás také sotva dočkáme). A do toho se můžete ládovat nejen sachrem, ale i mnoha dalšími zákusky u Gerstnera nebo v Oberlaa, popíjet kávu a diskutovat v kavárně anebo si dát skvělé víno, i když za tím je lepší vyjet kousek za Vídeň.

MUSIKVEREIN

V Musikvereinu je zvykem, že každou sezónu pořádají cyklus některé „star“. Letos to je Angelika Kirschlager, jež v průběhu sezóny vystoupí na pěti především písňových recitálech, a Daniel Barenboim se čtyřmi koncerty. Jeden bude čistě klavírní, na jednom bude doprovázet Annu Netrebko (!) a hrát se bude Čajkovskij a Rachmaninov. Na dalším koncertu bude dirigovat Wiener Philharmoniker a na závěrečném Staatskapele Berlin. Za zmínku stojí i skutečnost, že pokud byste si chtěli opatřit na Barenboima abonentku, tak na nejlepší místa Vás vyjde jeden lístek na o něco málo víc než 80 euro, ale k sezení jsou již za 43.

Další dva cykly má orchestr Concentus Musicus Wien specializující se pod vedením Nikolause Harnoncourta na hudbu baroka a klasicismu. Zazní Haydnovy symfonie, Bachovy kantáty (Bernarda Fink, Genia Kühmeier, Roberta Invernizzi, Kurt Streit, Matthias Goerne!), skladby Händelovy a Mozartovy klavírní koncerty (Rudolf Buchbinder).

Dva cykly nesou všeříkající název Die Große Symphonie. Až na jednu výjimku hrají Wiener Symphoniker a mezi dirgenty najdeme jména jako Fabio Luisi, Marc Albrecht, Vladimir Fedosejev nebo Rafael Frühbeck de Burgos. V rámci cyklu zazní i Verdiho Requiem (tenorový part zazpívá Pavol Breslik, dále vystoupí Malin Hartelius, Mihoko Fujimura a Matti Salminen) nebo Klavírní koncert č. 1 Franze Lizsta s Jean-Yves Thibaudetem či Johannesa Brahmse s Larsem Vogtem.

Zlatým hřebem, který dostal tento drahý kov i do názvu, je Zlaté předplatné Spolku přátel hudby (Gold. Musikvereinabonnement). Posuďte sami: Chicago Symphony Orchestra bude dirigovat Riccardo Muti, Gewandhausorchester Leipzig další Riccardo, tentokrát Chailly, The Cleveland Symphony Orchestra Hans Welser – Mőst (jako zajímavost uvádím, že na tomto koncertu zazní Adamsova Doctor Atomic Symphonie), Danielle Gatti bude řídit Německé requiem s Wiener Philharmoniker, Christine Schäfer a Detlefem Rothem. Z Londýna přijede Neville Marriner a jeho Academy of St Martin in the Fields, dále vystoupí Birmingham Symphony Orchestra a Staatskapelle Berlin (opět s D. Barenboimem).


Z řady Große Solisten jistě zaujmou recitály Yefima Bronfmana, Mitsuko Uchidy, sester Labèque, Rudolfa Buchbindera, Radu Lupu, Maurizia Polliniho a naše čtenářky a čtenářky by mohl přilákat písňový večer Renée Fleming.

Nemáte dost? Cyklus Mezinárodní komorní orchestry nabídne program Caldara ve Vídni, kde Concerto Kőln doprovodí fenomenálního kontratenoristu Philippa Jarousskyho. Bachovský program připraví Ian Bostridge a Orchestra of the Age of Enligtement. Mezi dalšími jmény se objeví Gidon Kremer, Christoph Prégardien, Trevor Pinnock a opět Nicholas Harnoncourt.

To, co u nás postrádám, je řada písňových večerů. V Musikvereinu mají dvě (koncerty se opakují) a vystoupí v nich třeba Ildikó Raimondi, Jonas Kaufmann, Robert Holl nebo Elina Garanča.

Ve třech řadách cyklu Meisterinterpreten se představí kromě již jmenovaných orchestrů a dirigentů Orchestra Mozart s Claudiem Abbadem, Wiener Philharmoniker (s Danielle Gattim i Pierrem Boulezem), Gustav Mahler Jugendorchester s Ingo Metzmacherem, Staatskapelle Dresden s Christianem Thielemannem, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino a Münchner Philharmoniker – oba se Zubinem Mehtou, Berliner Philharmoniker s Gustavo Dudamelem a další.

Vlastní řadu má ORF RSO Wien (rozhlasový orchestr), Wiener Akademie (Martin Haselbőck) a Wiener Symphoniker (nenechte se mýlit, už jsme se s nimi setkali, ale toto jsou další dva cykly).

Pokud jste dočetli až sem, znáte program Zlatého sálu Musikvereinu. V budově se však kromě čtyř komornějších prostor, jejichž program zatím není k dispozici, nalézá ještě Brahmsův sál. Nabízí dvacet dva cyklů komorní hudby.

KONZERTHAUS

Výstavní řadou Konzerthausu je Orchester International. V příští sezóně přijede Philharmonie Orchestra s Esa-Pekka Salonenem, Les Musiciens du Louvre – Grenoble s Marcem Minkowskim, Yannick Nézet – Seguin bude dirigovat Wiener Philharmoniker (Helene Grimaud zahraje Brahmsův Klavírní koncert č. 1) a Rotterdam Philharmonic Orchestra. Wiener Philharmoniker bude řídit také Antonio Pappano a očekává se Valery Gergiev s London Symphony Orchestra. V předplatném vyjde jednotlivá vstupenka na nejlepší místa na 64 euro, sednete si i za 14.

Konzerthaus je sídelní budovou Wiener Symphoniker. Ti zde mají cyklus s deseti koncerty, mezi dirigenty budou Fabio Luisi, Adam Fischer, Vladimir Fedosejew, Ivor Bolton a další. Jako sólisté a sólistky vystoupí: Radu Lupu, Juliane Banse, Ben Heppner nebo Joshua Bell.


I v Konzerthausu vystupuje ORF RSO Wien. Na jeho koncertech zde jsou asi nejzajímavější jména některých sólistek: Viktoria Mullova, Leila Josefowicz a Elisabeth Leonskaja.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments