Na koncertě Vladimír Sommer 100 zazní skladatelova komorní díla

Camerata 2018, En Arché – komorní sbor a Anna Sommerová pořádají koncert k 100. výročí narození Vladimíra Sommera.
Vladimír Sommer (zdroj Youtube)

Koncert Vladimír Sommer 100 se koná 22. listopadu 2021 od 19:30 hodin v Sukově síni Rudolfina, termín koncertu je odložen z jara. Zazní podstatná část ze skladatelova komorního díla.

Vladimír Sommer, český hudební skladatel a vysokoškolský pedagog, se narodil 28. února 1921. Pocházel z Dolního Jiřetína u Mostu, část druhé světové války strávil v nacistickém pracovním táboře. Na Pražské konzervatoři vystudoval housle u Bedřicha Voldána a skladbu u Karla Janečka, ve studiu kompozice pokračoval na AMU u Pavla Bořkovce, absolvoval v roce 1949 houslovým koncertem. Již v této době začal se svou tvorbou narážet na komunistickou ideologii, byl mu vytýkán formalismus. Krátce působil jako pedagog na AMU, posléze se stal profesorem hudební teorie na FF UK.


Ve své tvorbě vycházel z díla významných skladatelských osobností 20. století (Prokofjev, Honegger, Šostakovič), záhy ale dospěl k osobité hudební řeči. Zásadním rysem Sommerovy tvorby je zachycení závažných momentů lidské existence. Patrně nejvýznamnějším dílem je Vokální symfonie pro alt, recitátora, sbor a orchestr z roku 1958, jedno z prvních děl vůbec, které zhudebňuje text Franze Kafky. Kvůli silnému humanistickému poselství, narážejícímu na režimní estetiku, mohlo být premiérováno až v roce 1963. Z dalších děl je záhodno uvést například dva smyčcové kvartety, předehru Antigona, houslový a violoncellový koncert. Širší veřejnost zná Vladimíra Sommera coby autora filmové hudby (Princ Bajaja nebo Já, truchlivý bůh). Zemřel 8. září 1997 v Praze.

Koncert k 100. výročí narození Vladimíra Sommera
22. listopadu 2021 od 19:30 hodin, Sukova síň Rudolfina

Program:
Vladimír Sommer: Sonáta pro dvoje housle (1948)
Vladimír Sommer: Smyčcový kvartet č. 2 h moll (1987)
Vladimír Sommer: Sedm písní pro mezzosoprán a klavír (1985)
Vladimír Sommer: Komorní hudba pro smyčce (1967)

Účinkují:
Leoš Čepický, Anna Sommerová – housle
Markéta Cukrová – mezzosoprán
Daniel Wiesner – klavír
Kvarteto Vladimíra Sommera
Komorní orchestr Vladimíra Sommera
Dirigent: Vojtěch Jouza

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments