Na ostravská divadla těžce dopadla koronavirová krize

Stovky neuskutečněných představení, desítky odložených premiér a chybějící možnost plánovat budoucnost. Koronavirová epidemie těžce dopadla na ostravská divadla. Herci dokonce měnili profese. Z jednoho se stal stolař, z dalšího hrobník. Paralýza pokračuje dál.

Jiří Nekvasil (zdroj festival Zlatá Praha)

Národní divadlo moravskoslezské na loňský rok plánovalo 560 představení. Odehrálo jich 177. Premiéru mělo mít 20 inscenací, nakonec se jich podařilo uvést polovinu. Počet návštěvníků se z plánovaných 250.000 zredukoval na necelých 54.000. „Zaznamenali jsme tržby 13,7 milionů korun z očekávaných 45 milionů,“ uvedla mluvčí divadla Šárka Swiderová.

Budoucnost je podle ředitele NDM Jiřího Nekvasila nejistá. „Vize se v této době vytvářet prakticky nedají. Těžko cokoliv předjímat a přesně plánovat. Vadí mi, že o tom, co smíme a co ne rozhodují převážně lidé, kteří většinou neuvažují o významu, smyslu a důležitosti kultury a umění pro společnost,“ řekl. Dodal, že podle něj vládní úředníci kulturu považují za naprostou zbytnost a zbytečnost. „Ale pak se nemůžeme divit tomu marasmu kolem nás,“ dodal.

Během doby, kdy byly sály uzavřené, divadelníci nezaháleli. Když mohli, zkoušeli. NDM bylo na jaře aktivní na sociálních sítích a internetu. „Uváděli jsme záznamy našich starších inscenací, živé koncerty nebo talkshow, od podzimu spíše připravujeme nové věci a snažíme se je dostat k divákům prostřednictvím televize nebo YouTube kanálu,“ doplnil Nekvasil. Pracovnice krejčovských dílen navíc na jaře šily roušky.

3.7 3 votes
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments