Na Pražském jaru se dnes představí dirigent Jiří Habart

V rámci Debutu Pražského jara se dnes ve Dvořákově síni Rudolfina představí dirigent Jiří Habart, který povede orchestr Prague Philharmonia. Program přinese předehru Sen noci svatojánské německého romantika Felixe Mendelssohna Bartholdyho, druhou suitu z populární scénické hudby Peer Gynt norského skladatele Edvarda Hagerupa Griega i Tance z Galanty maďarského klasika 20. století Zoltána Kodályho. V roli sólisty vystoupí vítěz hudební soutěže Pražské jaro z roku 2023, francouzský violista Sào Soulez Larivière, aby provedl Koncert pro violu a orchestr Krzysztofa Pendereckého.
Jiří Habart (zdroj Jiří Habart)
Jiří Habart (zdroj Jiří Habart)

Debut Pražského jara umožňuje nejslibnějším mladým dirigentům navazovat spolupráci s nejlepšími domácími orchestry, a získat tak zkušenosti i prostor ukázat své umělecké kvality.

Jiří Habart, laureát britské soutěže Donatella Flick Competition, na které ve finále dirigoval Londýnský symfonický orchestr, uspěl také na Dirigentské soutěži Zoltána Kodályho v maďarském Debrecínu, kde obsadil páté místo a získal cenu Maďarské státní opery a ceny orchestrů Budafok Dohnányi Orchestra a Kodály Filharmónia Debrecen. Dirigování studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Věnoval se hře na barokní housle u Lenky Torgersen, koncertní mistryně souboru Collegium Marianum. Od sezony 2019–2020 je dirigentem operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Pro premiérová představení tam nastudoval scénická díla barokních skladatelů Claudia Monteverdiho a Henryho Purcella. Doposud má za sebou spolupráci s řadou domácích symfonických orchestrů.

V Debutu na Pražském jaru se loni představila dirigentka Alena Hron, rozená Jelínková, která v Rudolfinu vedla Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. V počátcích kariéry měli na Pražském jaru svůj debut například Marek Šedivý, Jiří Rožeň, Robert Kružík, František Macek či Marek Prášil. České dirigenty doplnili i dva vítězové dirigentské soutěže ve francouzském Besanconu – Jonathon Heyward a Ben Glassberg. Současnému řediteli Pražského jara Pavlu Trojanovi byl coby mladému dirigentovi svěřen první Debut Pražského jara v roce 2014. Tradici inicioval tehdejší prezident umělecké rady festivalu Jiří Bělohlávek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments