Na Pražském jaru zahrál violoncellista Maisky

Po dvaceti letech včera na festivalu Pražské jaro zahrál s velkým úspěchem světově uznávaný violoncellista lotyšského původu Mischa Maisky. Za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc přednesl Koncert pro violoncello a orchestr h moll od Antonína Dvořáka. Ve Smetanově síni Obecního domu zazněl jen český repertoár od Bohuslava Martinů, Iši Krejčího a Bedřicha Smetany. Koncert dirigoval Petr Vronský. Kosmopolita Maisky řekl, že do Prahy se vrátil moc rád.Nadšeným posluchačům se Maisky odměnil přídavkem – Bachovou Sarabandou a ještě dlouho po skončení koncertu ochotně podepisoval v předsálí desítkám posluchačů programy a své fotografie.

Šestašedesátiletý Maisky koncertuje po celém světě. Narodil se v Lotyšsku a studoval v Rusku. Záhy poté, co zahájil svou kariéru, byl v roce 1970 uvězněn téměř na dva roky v sovětském pracovním táboře, v roce 1972 byl repatriován do Izraele. V současnosti žije v Belgii a má stále izraelské občanství.

Jak řekl včera na tiskové konferenci před koncertem, cítí se jako kosmopolita. „Obecně můj život je směsicí různých národností. Řídím japonské auto, mám švýcarské hodinky a indický náhrdelník,” řekl virtuos židovského původu. Jeho první žena byla Američanka a druhá, která do Prahy přijela i s jeho nejmladším pátým dítětem, je Italka.

Maisky je na svou rodinu velmi pyšný, novinářům včera ukazoval fotky svých dětí. Založil i rodinný ansámbl, často vystupuje se svými dětmi, klavíristkou Lily a houslistou Saschou.

Maisky je prý doma všude tam, kde lidé dokážou ocenit dobrou klasickou hudbu. „Dnes si připadám doma zde v Praze, včera jsem byl doma v Olomouci. Určitý bližší vztah k České republice ale skutečně cítím, protože jsem zde velmi vítán a je zde přívětivé publikum. Abych ale nelhal, totéž mohu říct o Německu nebo zemích Latinské Ameriky,” poznamenal. Maisky ocenil prostředí Smetanovy síně, fascinovala jej už před dvaceti lety tak, že si prý pořídil do bytu stejné úchytky na světla.

Dvořákův Violoncellový koncert považuje za svůj nejoblíbenější. S orchestrem žádné dílo nehrál tak často. Pořídil ho také na dvě nahrávky. Maisky studoval u legendárních violoncellistů Grigorije Pjatigorského a Mstislava Rostropoviče, na více než dvaceti koncertech hrál s Leonardem Bernsteinem a nahrál s ním tři desky, včetně Dvořákova Violoncellového koncertu.

„Mám obrovské štěstí na velké osobnosti hudebního světa a jsem na to pyšný,” uvedl Maisky.

Foto Pražské jaro-Ivan Malý

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na