Na Pražském jaru zazní podruhé Má vlast a uskuteční se finále soutěže v oboru lesní roh

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro pokračuje druhým dnem, který nabídne opakování zahajovacího koncertu a finále soutěže v oboru lesní roh. Festival v neděli v Obecním domě zahájila Má vlast Bedřicha Smetany v podání Berlínských filharmoniků pod taktovkou šéfdirigenta Kirilla Petrenka. Finále hudební soutěže Pražské jaro v oboru lesní roh se uskuteční v Dvořákově síni Rudolfina.
Pražské jaro: Zahajovací koncert, 12. května 2024, Obecní dům – Berliner Philharmoniker a Kirill Petrenko (foto Petra Hajská)
Pražské jaro: Zahajovací koncert, 12. května 2024, Obecní dům – Berliner Philharmoniker a Kirill Petrenko (foto Petra Hajská)

O místa ve finále soutěže Pražské jaro v oboru lesní roh, kam se přihlásilo 139 kandidátů, se ve druhém kole utkalo třináct nadějných mladých hornistů. Do dnešního finále postoupili Ťin Č’-čcheng (Čína), Ramez Nicolas (Francie) a Santos Freitas da Silva Felipe (Brazílie). Na finalisty čeká přednes skladeb Koncert pro lesní roh a smyčce Othmara Schoecka a Morceau de Concert Camilla Saint-Saënse.

Porota se dále rozhodla udělit čestné uznání, které získal Achille Fait z Itálie. V druhém kole si posluchači mohli poprvé užít poslech skladby Kryštofa Marka Tři pražské obrazy pro sólo lesní roh in F zkomponované pro letošní soutěž. Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší interpretaci této skladby si odnesl maďarský hornista Máté Harangozó.

Před Rudolfinem je od neděle interaktivní instalace nazvaná Co Čech, to muzikant. Ode dneška mají diváci koncertů v Obecním domě a v Rudolfinu možnost navštívit Pražské jaro Art Salon, nový doprovodný program festivalu, pro který významní čeští výtvarní umělci zpracovali téma Má vlast.

Pro letošní ročník Pražského jara pořadatelé připravili pět desítek koncertů. Na závěrečném koncertě 3. června zazní v provedení České filharmonie vedené Davidem Robertsonem také skladba Superorganisms, kterou zkomponoval Miroslav Srnka. Program se nachází na stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments