Na přenos klasického baletu z Moskvy do kina v Ostravě

Moskevské Velké divadlo uvede poprvé ve své historii přenos své inscenace do kin přes satelit. U nás se této příležitosti chopila distribuční společnost Aerofilms, která tento přenos velkého klasického titulu nabídne již tuto středu ve své kině – bohužel zatím ale jen v kině ostravském.


Pro tuto výjimečnou událost si moskevské Velké divadlo vybralo tradiční kus ze svého repertoáru – Plameny Paříže, v novém nastudování současného ředitele tamního baletu souboru Alexeje Ratmanského, který je novou choreografickou hvězdou vycházející z Ruska. Alexej Ratmanskij je již jedním z nejvyhledávanějších choreografů na světě, jeho balety mají v repertoáru i nejprestižnější soubory v Americe a Evropě. Ratmanskij je v současné době i rezidentním choreografem American Ballet Theater. České publikum dosud nemělo možnost se s jeho prací seznámit.
Na jevišti se objeví více než 130 tanečníků. Diváci uvidí řadu těch nejlepších současných ruských baletních hvězd– v hlavních rolích vystoupí Natalia Osipova, Denis Savin, Ivan Vasilijev a Nina Kaptsova. Balet bude doprovázet Symfonický orchestr Bolšoj Těatru pod vedením Pavla Sorokina. Autorem hudby je ruský skladatel Boris Asafjev.
Plameny Paříže měly premiéru v Marijínském divadle v tehdejším Leningradě, v choreografii Vasilije Vajnonena, kdy v hlavních rolích vystoupili Natalia Dudinská, Konstantin Sergejev a Vachtang Čabukiani. Hned v následujícím roce se dočkal premiéry i v moskevském Bolšoji s hvězdným obsazením: Alexejem Jermolajevem a Marinou Semenovou. Děj baletu se odehrává během Velké francouzské revoluce v 18. století, ale měl představovat širší historický rámec dění v Sovětském svazu ve 20. a 30. letech. Představení bylo poprvé uvedeno v předvečer 15. výročí Velké říjnové revoluce.
Přenos baletního představení Velkého divadla v Moskvě budou moci čeští diváci zhlédnout ve středu 31. března od 20 hodin, pouze v ostravském Domě kultury.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments