Novým ředitelem bratislavského SND bude Ondrej Šoth

Ondrej Šoth, dosavadní šéf baletu Státního divadla v Košicích, bude podle rozhodnutí výběrové komise novým generálním ředitelem bratislavského Slovenského národního divadla. Podle členů výběrové komise měl Šoth nejlepší projekt s největším množstvím inovativních prvků pro první slovenskou scénu. Komise se rozhodovala mezi dvěma kandidáty, tím druhým byl režisér Marián Chudovský. Favorizovaný Pavol Smolík, současný ředitel Opery SND, skončil až mezi dalšími neúspěšnými zájemci.

Ondrej Šoth se již nechal slyšet, že se těší na možnost dát všem talentovaným osobnostem příležitost k vystoupení v bratislavském SND. Za svoji další ambici považuje inspirovat mladou generaci. Jeho prezentace plánů před výběrovou komisí byla podle agenturních zpráv velmi emotivní. Podle Šotha se Slovenské národní divadlo dostalo na dno a je v rozkladu. Šoth navrhnul novou funkci uměleckého ředitele, který by měl například vyjednávat koprodukce. Některé Šothovy myšlenky komise označila jako romantické.

Bardějovský rodák Ondrej Šoth (1960) vystudoval choreografii a režii tance na VŠMU v Bratislavě. Absolvoval několik zahraničních stáží, jako choreograf působil v Pražském komorním baletu, v Laterně magice a tři roky ve Slovenském národním divadle. Od roku 1974 pak byl šéfem baletu v Ústí nad Labem, košický balet šéfoval od roku 2000.

Naposledy jsme o výběrovém řízení na post generálního ředitele SND informovali na Opeře Plus v polovině března, zprávu najdete zde.

Související články


Reakcí (8) “Novým ředitelem bratislavského SND bude Ondrej Šoth

 1. Podla mna funkcia generalneho riaditela snd je uplne zbytocna.Ale k tomu aby to fungovalo je treba strasne vela veci,kt.u nas nefunguju.Hlavne vztah ludi ku kulture a to jedna osoba to nezmeni.Ale kazdopadne drzim novemu sefovi palce a pokial mu to kompetencie a guraz dovolia,nech tam poriadne vycisti ten Augiasov chliev!

 2. a/ pan Soth v zivote nebyl v angazma v SND
  b/ na Youtube jsem se dozvedela, ze studoval ve Francii a v USA – VELKA LEZ
  c/koncepci mu vypracovla jeho kamaradka Z.Mistrikova, ktera bude i za neho "vladnout" v SND
  d/ umi oblbnout a to je vse
  e/rad si pujcuje penize a nevraci
  f/neni to umelecka osobnost ale umelecky HOCHSTAPLER

 3. Hmmmm, že vy jste jeden z neúspěšných kandidátů?!? :-))) Ale vážně: Naštěstí jsem tady potkával většinou soudné lidi, kteří si umějí udělat na věci svůj vlastní názor. Pana Šotha sice neznám, ale názor na to, co tu řečníte, mám jasný – mimo jiné z toho, že se neumíte ani podepsat. Petr

Napsat komentář