Na Slovensku začíná nový klavírní festival Piano Days

Občanské sdružení InMusic koronaviru navzdory přidává na slovenskou kulturní mapu nový festival. První ročník „Piano Days“ se odehraje v online formě prostřednictvím streamů a v jeho rámci vystoupí sedm klavíristů a klavíristek.

Kristína Smetanová (foto festival Piano Days)
Kristína Smetanová (foto festival Piano Days)

V rámci prvního ročníku Piano Days vystoupí Zuzana Biščáková, Tomáš Boroš, Martina Janegová, Fero Király, Júlia Novosedlíková, Kristína Smetanová a Zuzana Zamborská. V pestrém programu najdeme jména jako Ludwig van Beethoven, Sergej Rachmaninov, Olivier Messiaen, Galina Ustvoľskaja, Eugen Suchoň, Klement Slavický, Martin Burlas a mnoho dalších.

Zuzana Biščáková ve slovenské premiéře uvede skladbu Chiostri di Roma, jejímž autorem je Ezio Carabella. Fero Király představí svůj nový autorský projekt 4 Eseje pro klavír a elektroniku a Tomáš Boroš si připravil vlastní skladby ze svých klavírních sbírek Situations a Tarantulky.

Inspirací pro festival je mezinárodní projekt Piano Day, který založil německý hudebník Nils Frahm. Od roku 2015 tato akce propaguje klavírní hudbu a vytváří platformu pro rozmanité klavírní koncerty po celém světe. Jejich cílem je oslovovat lidi, kteří na tyto nástroje hrají, komponují, nebo je vyrábí či ladí – především však ty, kteří klavírní hru rádi poslouchají.

„Klíčové slovo našeho festivalu je ‚spojení‘: spolupracuje na něm Slovenská filharmonie, Slovenský rozhlas, Nitranská galerie a Státní komorní orchestr Žilina. V jejich koncertních sálech na klavíry Steinway&Sons, charakteristické dokonalým zvukem, sedm výborných klavíristů a klavíristek z různých generací zahrají své jedinečné klavírní recitály,“ říká k festivalu Ivan Šiller ze sdružení InMusic.

Program:

20. dubna 2021 Slovenská filharmonie
20.00: Júlia Novosedlíkováprogram: Georg Friedrich Händel, Ludwig van Beethoven, Alexander Moyzes

21. dubna 2021 Nitranská galerie
18.00: Martina Janegová
program: Martin Burlas, John Adams
20.00: Fero Királyprogram: Fero Király

23. dubna 2021 Státní komorní orchestr Žilina
18.00: Zuzana Biščákováprogram: Ezio Carabella, Galina Ustvoľskaja, Juraj Hatrík, Aram Chačaturjan, Olivier Messiaen
20.00: Tomáš Borošprogram: Tomáš Boroš

24. dubna 2021 Slovenský rozhlas Bratislava
18.00: Zuzana Zamborská – program: Franz Schubert, Klement Slavický, Fryderyk Chopin, Eugen Suchoň
20.00: Kristína Smetanová – program: Arthur Honegger, Sergej Rachmaninov, Sergej Prokofiev

Online streamy lze sledovat na FB stránkách InMusic, Slovenské filharmonie, Nitranské galerie, Státního komorního orchestru Žilina, Rádia Devín, magazínu .týždeň a Opera Slovakia.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments