Album týdne Normana Lebrechta: Vaughan Williams – Symfonie č. 4 a 6

Jako dnešní Album týdne si britský hudební kritik Norman Lebrecht vybral nahrávku dvou koncertů Londýnského symfonického orchestru, na kterých těleso vedl jeho budoucí hudební ředitel Antonio Pappano. Jak italský dirigent uspěl v interpretaci ryze britských symfonií Ralpha Vaughana Williamse?

CD: Vaughan Williams: Symphonies Nos 4 & 6 (foto LSO Live)
CD: Vaughan Williams: Symphonies Nos 4 & 6 (foto LSO Live)

Nahrávky děl Ralpha Vaughana Williamse vznikají pouze na březích Atlantského oceánu. Angličtí interpreti – Boult, Barbirolli, Hickox, Handley a nedávno Andrew Manze – mají tendenci ke zdrženlivosti a nechávají hudbu, aby nenápadně a pozvolna ukázala svou sílu. Američani – Stokowski, Previn, Slatkin – jsou energičtější a přímější. Možná to zní jako generalizace, ale ohlas Vaughana Williamse je opravdu tak úzký. Žádný z hvězdných světových dirigentů narozených jinde než v Británii či USA se nepokusil nahrát jeho symfonie. Jediný Evropan, který se k tomu odvážil, byl Holanďan Kees Bakels pro značku Naxos.

Na jakou stranu oceánu tedy patří koncerty Londýnského symfonického orchestru (LSO) pod taktovkou jejich budoucího šéfa Antonia Pappana, zaznamenané na této desce? Řekl bych, že mají své místo někde uprostřed. Pappano, narozený v Itálii a počatý v Londýně, vnáší do hudby dramatickou perspektivu inspirovanou svým operním zaměřením, aniž by narušil něžné rytmy evokující anglickou krajinu, které jsou pro Williamsovy skladby typické.

Ve čtvrté symfonii příjemně spěchá (přesně v místech, kde Boult zpomaloval a bloudil) a šesté symfonii propůjčil skutečný hněv. Jeho přístup je přesvědčivý a v něčem připomíná Johna Barbirolliho ve 30. letech, než podlehl zklamání a alkoholu. LSO má tuto hudbu odjakživa v krvi, a to, že jeho zvuk na této nahrávce není vždy zcela čistý, bych svedl spíše na špatnou akustiku a nedokonalé zvukaře.

V Symfonii č. 4 (1934) se Vaughan Williams nejvíce přiblížil dílu Jeana Sibelia. Symfonie č. 6 (1944-47) je zamyšlená a zachmuřelá, těžce na ní dopadá stín tehdejší doby. Nahrávka šesté na tomto albu zachycuje koncert z poloviny března 2020, těsně před prvním koronavirovým lockdownem. Vyzařuje z ní atmosféra napětí a znepokojení. Pappano se rozhodl navzdory časům děsivost šesté symfonie nijak nezdůrazňovat. Nechává hudbu mluvit za sebe.

Ukázka:

Vaughan Williams: Symphonies Nos 4 & 6
Ralph
Vaughan Williams: Symfonie č. 4 d mol
Ralph Vaughan Williams: Symfonie č. 6 e mol

Antonio Pappano – dirigent
London Symphony Orchestra

Label: LSO Live
Datum vydání: 16. dubna 2021

Hodnocení Normana Lebrechta: ****/*****

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments