Na Struny podzimu zavítá Hugh Masekela

V rámci festivalu Struny podzimu dnes v pražském Rudolfinu vystoupí jihoafrický trumpetista a zpěvák Hugh Masekela, který je označován za jednu z klíčových postav jazzové hudby posledních let. V Rudolfinu s ním zahraje významný newyorský pianista Larry Willis, který spolupracoval s umělci zvučných jmen, jako jsou Stan Getz, Cannonball Adderley, Carla Bley nebo skupina Blood, Sweat And Tears.

„Když hraje na klavír, je to jakoby hrál orchestr, kombo, duo, lahodný a radostný hlahol. Když mě doprovází, připadám si, jako bych seděl na velkém buclatém mráčku,“ podotkl k jeho hře Masekela.

Masekela, kterému křídlovku věnoval Louis Armstrong, si vedle účasti na projektu Graceland s Paulem Simonem zahrál s Dave Matthews Bandem či U2. Hudebník, jehož koncerty charakterizovaly New York Times jako „evidentní radost“, plní prestižní hudební síně i stadiony. Na svém kontě má zhruba čtyřicet nahrávek. V roce 1960 se musel před apartheidem uchýlit do Spojených států. Díky podpoře Dizzyho Gillespieho a Louise Armstronga si vytvořil vlastní jedinečný styl, ve kterém se mísí africké i americké vlivy. Jeho první album nese název Trumpet Africaine. „Mým hlavním posláním je ukázat celému světu, jací lidé v Africe doopravdy jsou. A připomenout to i samotným Afričanům,“ řekl.Letošní ročník festival Struny podzimu otevřel 6. října ve Státní opeře koncert portugalské zpěvačky Marizy považované za královnu stylu fado. Žánrově pestrý festival nabídne ještě 9. listopadu koncert první dámy flamenka Estrelly Morente. Na závěrečné klubové noci se představí 12. listopadu v klubu Roxy mladé talenty ze zahraničí i domácí scény. Více informací je na stránkách festivalu Struny podzimu.

Foto Brett Rubin

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky