Na svém novém albu představuje Radek Baborák vlastní úpravy romantických skladeb

V pátek 17. června 2022 vychází v hudebním vydavatelství Animal Music nové album hornisty Radka Baboráka s názvem „Horn Quintets“. Pokřtěno bude 25. června 2022 během koncertu Matiné s Baborák Ensemble na festivalu Smetanova Litomyšl.
Radek Baborák (foto Václav Jirásek)
Radek Baborák (foto Václav Jirásek)

Nové album hornisty Radka Baboráka přináší skladby tří romantických autorů v úpravách pro lesní roh a smyčcové kvarteto. Jde o vrcholné dílo Johannese Brahmse – legendární Kvintet G dur, Op. 111 v úpravě Radka Baboráka a Alexeje Aslamase, dvě kratší skladby Alexandra Glazunova (Idyla a Serenáda č.2) a Kvintet g moll Jeana Sibelia, který Radek Baborák vytvořil úpravou raného Sibeliova smyčcového tria a dal mu název „Käyrätorvi“ („Lesní roh“ ve finštině). 

Díla Brahmse a Sibelia vycházejí v této úpravě vůbec poprvé. Baborák Ensemble hraje v obsazení Radek Baborák (lesní roh), Milan Al-Ashhab a Martina Bačová (housle), Karel Untermüller (viola) a Hana Baboráková (violoncello). Radek Baborák se věnuje úpravám klasického repertoáru pro obsazení svých komorních souborů již delší dobu a tímto albem katalog takto vzniklých úprav s účastí lesního rohu, využívající též Baborákových neomezených technických možností, opět rozšiřuje. Obzvláště romantický repertoár není pro tento nástroj nijak rozsáhlý, ačkoli, jak Baborák poznamenává: „Jen málo nástrojů evokuje romantické pocity tak silně, jako témbr lesního rohu“, a dodává: „Já a moji přátelé, spoluhráči v Baborák Ensemble, romantiku milujeme, protože je pro nás vrcholným hudebním stylem. Náš ansámbl má dosti široký záběr, hrajeme hudbu všech epoch, ale v základním obsazení hornového kvinteta se skoro vše točí kolem klasicismu nebo drobností z dvacátého století. To se však nyní zásadně mění a tato nahrávka je toho důkazem.“

Album s názvem Horn Quintets vychází 17. června 2022 a bude pokřtěno dne 25. června během koncertu Matiné s Baborák Ensemble na festivalu Smetanova Litomyšl. Repertoár z nového alba zazní také den předtím 24. června na koncertě v Plasích u Plzně v rámci festivalu Procházky uměním.

Album bylo nahráno v dubnu 2022 v hudební režii Petra Ostrouchova a se zvukovým mistrem Adamem Karlíkem. Autorem obalu alba je grafický designér Aleš Najbrt, autorem fotografií Václav Jirásek.

Baborák Ensemble (foto Václav Jirásek)
Baborák Ensemble (foto Václav Jirásek)

Fenomenální hornista a dirigent Radek Baborák se v pomyslné první lize světové klasické hudby pohybuje již od mládí. V pouhých osmnácti letech se stal prvním hornistou České filharmonie a stejný post zastával později též v Mnichovské filharmonii a Berlínské filharmonii. Svým instrumentálním mistrovstvím se dávno zařadil mezi absolutní světovou špičku a vystupuje a nahrává jako sólista s těmi nejvýznamnějšími světovými orchestry, dirigenty a komorními soubory. Poté, kdy v roce 2010 opustil berlínský post orchestrálního hráče, zaměřil se Baborák vedle sólového vystupování a dirigování též na činnost vlastního kvinteta Baborák Ensemble, které rozšiřuje do podoby početnějších komorních souborů, včetně ansámblu Radek Baborák Orquestrina. Složení svých souborů Baborák průběžně přizpůsobuje jednotlivým projektům, majícím zpravidla podobu na míru šitých úprav skladeb vytvořených původně pro jiné nástrojové obsazení, jejichž vznik významně iniciuje a podílí se na nich. Od sezóny 2020/2021 je Radek Baborák šéfdirigentem Západočeského symfonického orchestru Mariánské lázně, nejstaršího stále fungujícího českého symfonického orchestru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments