Na varhany v Janáčkově kulturním centru bude vyhlášena veřejná sbírka

Brno v pátek vyhlásí veřejnou sbírku na varhany v plánovaném Janáčkově kulturním centru. Stavba koncertního sálu za dvě miliardy korun, který nabídne 1200 míst pro posluchače, by měla začít příští rok v létě.

Janáčkovo kulturní centrum Brno (zdroj Sál pro Brno)
Janáčkovo kulturní centrum Brno (zdroj Sál pro Brno)

Vyhlášení sbírky schválili radní. Uskuteční se v pátek při zahajovacím koncertu brněnské filharmonie. „Inspirovali jsme se sbírkou ve svatovítské katedrále, kde je vybráno už 80 milionů korun,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková. Podle ní si lidé, kteří přispějí, symbolicky koupí část varhan.

Cena varhan zatím není známá. Pokud náklady pokryje sbírka, přebytek město využije na vybavení koncertního sálu. Když se vybere méně, doplatí zbytek město.

Na samotné varhany město vypíše vlastní soutěž. „Ve spolupráci s odborníky stanovíme zadání, co varhany musejí splňovat, aby nejen vyhovovaly, ale aby i přesně odpovídaly kubatuře sálu, a tedy nebyly ani moc silné, ani moc slabé,“ uvedl primátorčin náměstek Tomáš Koláčný. Podle něj město osloví výrobce po Evropě i celém světě.

Koncertní sál bude na rohu ulic Veselá a Besední. Nad garážemi s téměř 200 místy, které v minulosti vznikly zhruba za čtvrt miliardy korun, bude budova s šesti podlažími. Kromě samotného sálu pro 1200 posluchačů bude mít šatny, zázemí, sklady, ale také zkušebny a prostor pro technologie. Součástí stavebních prací je i stavba propojení s Besedním domem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments