Nadační fond pro varhany v Katedrále sv. Víta zahájil činnost

V pondělí se poprvé sešla správní a dozorčí rada Nadačního fondu pro nové varhany v Katedrále sv. Víta, který má za úkol nástroj pořídit. Bude rozhodovat o způsobu výběru varhanářské firmy a současně zajišťovat získávání potřebných financí. Do čela fondu byl zvolen děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta Ondřej Pávek.

Projekt výroby nových varhan je součástí celkové obnovy katedrály s cílem přiblížit ji i lidem, kteří nemusí být nutně věřící. Katedrála nedávno získala nové osvětlení, v minulosti byly také doplněny chybějící zvony. „Dnes zbývá ještě jeden velký úkol, totiž dostavět varhany, které svou kvalitou budou nástrojem hodným prvního chrámu v naší zemi,” uvedl Aleš Pistora z pražského arcibiskupství.

Momentálně neexistuje česká firma, která by byla schopná vlastními silami vytvořit tak veliký a jedinečný nástroj. Zástupci fondu ovšem vyjádřili přání, aby firma, která bude varhany stavět, měla jako subdodavatele české varhanáře. Existuje prý již řada velkých sponzorů ochotných na výrobu nástroje přispět. Fond se také chystá oslovit lidi s tím, aby si sponzorsky zakoupili některou z tisíců varhanních píšťal. Pro tento účel zřizuje webové stránky.

Šéfem dozorčí rady fondu je generální vikář pražské arcidiecéze Michael Slavík. Dalšími členy jsou zástupci Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, Arcibiskupství pražského, Správy Pražského hradu a zástupci akademické a kulturní veřejnosti.Dosavadní romantické varhany od Josefa Mölzera na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část katedrály. Zahájení prací na nových varhanách vyhlásí pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka 15. června na svátek sv. Víta. Tedy v den, kdy bude pražská arcidiecéze slavit šest set sedmdesát let od položení základního kamene katedrály.

„Díky novým varhanám se zdejší liturgie stane ještě intenzivnější a pražská katedrála se tak definitivně zařadí do rodiny evropských katedrál, které jsou hlavními centry duchovního a kulturního dědictví celého světa,” dodal Pištora.

Foto Katedrála sv. Víta

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]