Honeck a Česká filharmonie nabídne Verdiho Requiem

Rakouský dirigent Manfred Honeck dnes v pražském Rudolfinu společně s Českou filharmonií provede Messa da Requiem Guiseppe Verdiho. Dalšími hosty zádušní mše pro sóla, sbor a orchestr budou sopranistka Simone Schneider, mezzosopranistka Gerhild Romberger, ternorista Pavel Černoch, basista John Relyea a Pražský filharmonický sbor.Jako dítě se německá sopranistka Schneider učila zpěvu u svého otce Dietricha Schneidera, s nímž dodnes spolupracuje. V roce 1995 absolvovala zpěv na Státní hudební akademii v Mnichově. Během posledního roku na škole se stala členkou operního studia Bavorské státní opery. Také Romberger se narodila v Německu. Po ukončení učitelského studia hudební výchovy na Hudební akademii v Detmoldu pokračovala ve studiu zpěvu u Heinera Eckelse. Zaměřuje se především na koncertní zpěv. Relyea patří k nejlepším současným basistům. Vystupoval na mnoha předních světových operních scénách jako například v Metropolitní opeře, Sanfranciské opeře, Lyrické opeře v Chicagu, Královské opeře Covent Garden, Pařížské opeře, Bavorské státní opeře, Vídeňské státní opeře a Mariinském divadle.

Verdiho Requiem v Praze zaznělo například přes čtyřmi roky na závěr sedmdesáté páté sezony Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

O zádušní mši na památku operního skladatele Gioacchina Rossiniho začal Verdi uvažovat již čtyři dny po jeho smrti v roce 1868. Navrhl uctít jeho památku společnou kompozicí Rekviem, na níž by se podíleli přední italští skladatelé té doby. Pro tento projekt zkomponoval část Libera me. Počítalo se s jediným uvedením; po premiéře měla být zapečetěná partitura uložena na konzervatoři v Bologni, aby se nemohla stát předmětem komerčního využití. Kvůli sporům se ale nakonec společné dílo nevytvořilo a Verdi ho dokomponoval později.

Pražské publikum se seznámilo s Verdiho Messa da Requiem poprvé 17. ledna 1876 na koncertě uspořádaném Německým zemským divadlem v jeho tehdejší budově, dnes Stavovském divadle.

Foto Toshiyuki Urano

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na