PKF zahraje pod taktovkou Bělohlávka

Jeden z vrcholných koncertů své dvacáté sezony dnes odehraje na Pražském hradě PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou uznávaného dirigenta a zároveň zakladatele PKF – Prague Philharmonia Jiřího Bělohlávka. Program s názvem Jubilanti Roku české hudby 2014 se uskuteční ve Španělském sále a zazní skladby Pražské nokturno Petra Ebena, Slovácká suita Vítězslava Nováka a orchestrální suita Richarda Strausse složená na motivy Moliérovy hry Měšťák šlechticem„Právě ve Španělském sále se odehrál 17. listopadu 1994 první koncert pro veřejnost nového mladého orchestru, tehdy vystupujícího jako Pražská komorní filharmonie, pod vedením jeho zakladatele Jiřího Bělohlávka,“ připomněla za orchestr Barbora Dušková.

Současný čestný umělecký ředitel PKF – Prague Philharmonia Bělohlávek otevře slavnostní večer Pražským nokturnem Petra Ebena. S touto skladbou, jež byla stvořena jako pocta Wolfgangu Amadeu Mozartovi, vystoupil Bělohlávek s PKF – Prague Philharmonia a mezzosopranistkou Dagmar Peckovou na Pražském jaru 2009.

„Chtěl jsem se svou hudbou vcítit spíše do Mozartova smutku a stesku, než do tak často obdivovaného radostného jasu jeho slohu. Vždyť právě během posledního pražského pobytu se jeho obvyklý úsměv již objevil málokdy,“ podotkl Eben. Následovat bude populární Slovácká suita Vítězslava Nováka, kterou PKF – Prague Philharmonia právě pod vedením Bělohlávka coby jejího šéfdirigenta vydala na CD již v roce 1998.

Ve druhé části večera PKF – Prague Philharmonia provede náročnou skladbu Richarda Strausse, orchestrální suitu Měšťák šlechticem. Vznikla na námět slavné Moliérovy hry. Sám Strauss ji v podobě, v jaké zazní na tomto koncertě, dirigoval na premiéře ve Vídni v roce 1920.

Foto Miloš Šálek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky