Naděje pro Císařské lázně v Karlových Varech

Budova Císařských lázní v Karlových Varech by se mohla opravit za méně než 800 až 900 milionů korun, které předpokládá dosavadní projekt. Podle karlovarského hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) existuje návrh na částečnou opravu, která by budovu zachránila, i když by nezahrnovala vnitřek památky, řekl dnes novinářům. Stála by ale jen 400 až 500 milionů korun.

„Podle návrhu by se opravila budova zvenku a zabránilo by se dalšímu chátrání. Nebylo by ale na úpravy, které se plánovaly uvnitř. Nevzniklo by tak například místo pro Karlovarský symfonický orchestr a další aktivity, které se v budově předpokládaly,“ uvedl Novotný.Památkově chráněný objekt Císařských lázní od slavných architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera už roky chátrá. Město jej podmíněně převedlo na Karlovarský kraj, který měl zajistit peníze na financování jeho záchrany a rekonstrukce. Jenže kraj neuspěl na ministerstvu kultury se svou žádostí o dotaci. Na ni pak byla vázaná i dotace z Regionálního operačního programu. Smlouva s městem ale uplyne na konci letošního roku. 

O možnosti redukovat opravu na minimum bude ještě hejtmana jednat s představiteli Karlových Varů. Schůzku má domluvenou i s novým ministrem kultury. „Je v podstatě jedno, jestli budova opraví kraj nebo město. Tohle by mohla být možnost, jak budovu zachránit a počkat pak případně na možnost získání jiných dotací,“ uvedl Novotný. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky