Obnovení edukativních koncertů v Rudolfinu

Česká filharmonie začne od nové sezony opět pořádat oblíbené koncerty pro studenty Čtyři kroky do nového světa s muzikologem Petrem Kadlecem. Moderátor se do Rudolfina vrátí po čtyřech letech, kdy odtud musel odejít po neshodách s tehdejším ředitelem Vladimírem Darjaninem. V hojně navštěvovaném edukativním programu při České filharmonii působil Kadlec v letech 2003 až 2009, poté ho tři sezony připravoval pod záštitou Pražských symfoniků. S Kadlecem přijdou i dirigent Marko Ivanovič a studentský orchestr, kteří se na programu podíleli. Nově by se měl nazývat Čtyři kroky do nového světa – souznění géniů.

Jak bude nový koncept edukativních programů i dětských koncertů vypadat, hodlá Čeká filharmonie zveřejnit v příštích dnech.Nové vedení České filharmonie v čele s ředitelem Davidem Marečkem nabídlo Kadlecovi, aby vytvořil celou vzdělávací koncepci projektu. „Protože takovou práci už jsem před lety dělal a vidím v ní čím dál větší smysl, rozhodl jsem se vrátit,“ uvedl k tomu Petr Kadlec. Ukončil svou práci redaktora v Českém rozhlase, protože byl prý nespokojen s jeho vnitřním vývojem.

Projekt byl před lety mezi studenty populární. Vznikl v době, kdy orchestru šéfoval někdejší ředitel Václav Riedlbauch. Navštívilo ho přes 10.000 mladých posluchačů. Kadlec s Ivanovičem poté přešli pod křídla Pražských symfoniků, kam je přijal bývalý ředitel Ilja Šmíd. Po jeho odchodu ke konci loňského roku se rozhodli své angažmá také ukončit. V České filharmonii vedla vzdělávací program moderátorka a redaktorka Markéta Vejvodová. 

Orchestr FOK by měl pokračovat v příštím roce s podobnými koncerty, se budou zřejmě nazývat Velké příběhy české hudby s Vojtěchem Spurným a Martinem Zbrožkem. „To je atraktivní téma i podání. A mě samotného zajímá, jak na to pánové půjdou. A nakonec: věřím na zdravou konkurenci. U koncertů orchestrálních těles obecně. I u vzdělávacích programů,“ dodal Kadlec. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky