Nahrávka Jakuba Hrůši a Augustina Hadelicha byla nominovaná na cenu Grammy

Nahrávka dirigenta Jakuba Hrůši a houslisty Augustina Hadelicha Bohemian Tales byla nominovaná na cenu Grammy. Vítězové budou vyhlášeni 31. ledna.

Jakub Hrůša a Augustin Hadelich (foto Suxiao Yang)

Album houslových skladeb Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Leoše Janáčka Bohemian Tales vzniklo ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu.

„Naplňuje mě v poslední době trvale radostí a hrdostí, jakých prvotřídních a celosvětových úspěchů se dostává nádherné české hudbě. Dosahuje u lidí rozechvění, posluchači mají husí kůži, jsou dojatí a naplnění ryzím citem a obdivem,“ uvedl k nominaci Jakub Hrůša. „A když tyto pocity mají i odborníci, je to ještě o to pozoruhodnější. Jsem opravdu šťastný, že můžu přispívat k slávě české hudby ve světě,“ dodal.

Oba mladí umělci, Jakub Hrůša a Augustin Hadelich, spolu poprvé provedli Dvořákův houslový koncert v roce 2017 za doprovodu Newyorské filharmonie. New York Times Hrůšu označily za dirigenta s tryskově rychlým kariérním vzestupem a Hadelicha za jednoho z nejlepších houslistů své generace.

Tentýž tandem, tentokrát za doprovodu Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu, nyní nahrál Dvořákův koncert pro vydavatelství Warner Classics. Na albu Bohemian Tales je Hrůša a Hadelich doplnili komorními skladbami nejen Antonína Dvořáka, ale i dalších dvou českých autorů Josefa Suka a Leoše Janáčka. „Každý z těchto tří skladatelů se jedinečným způsobem zapsal do historie české klasické hudby,“ podotkl Hadelich.

Dvořákův houslový koncert spolu s Jakubem Hrůšou provedli s mnoha orchestry již několikrát. „Mnoho dirigentů se tomuto dílu vyhýbá, ale Jakub (Hrůša) zná všechny detaily i záludnosti a přímo si v nich libuje,“ konstatoval houslista německo-italsko-amerického původu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments