Naposledy v Česku. Bratři Bubeníčkové zahájili festival Zlatá Praha

Přední čeští tanečníci, bratři Jiří a Otto Bubeníčkovi, se dnes v Praze rozloučili s tuzemským publikem uvedením svého autorského představení Orfeus. Vystoupení bylo završením jejich turné, kterým v září uzavírali svou taneční kariéru. Naposledy publiku ve své vlasti zatančili na Nové scéně Národního divadla a zahájili tak 53. ročník festivalu televizních pořadů s tématem hudby a tance Zlatá Praha.

Jiří a Otto Bubeníčkovi (zdroj FB Zlatá Praha)
Jiří a Otto Bubeníčkovi (zdroj FB Zlatá Praha)

Bratři Bubeníčkové patří například vedle primabaleríny Darii Klimentové patrně k nejznámějším současným českým tanečníkům. Přes dvacet let tančili v prestižních zahraničních souborech. Po svých čtyřicátých narozeninách, které oslavili před dvěma lety, se začali loučit s aktivním tancem a plánují se věnovat především choreografii.

Přestože v příběhu o Orfeovi, který si pro své poslední taneční vystoupení zvolili, je důležitý moment ohlížení se či ohlédnutí, Bubeníčkové se v něm dle svých slov příliš neohlížejí. “Mám tolik projektů, že se koukám jen dopředu, a nutí mě to koukat se dopředu, protože musím ty projekty připravovat. Moc času koukat se dozadu není,” řekl před pražským vystoupením novinářům Jiří. S bratrem sice říkají, že turné s Orfeem a dnešní hostování na jedné ze scén Národního divadla je poslední, připomněli ale sólistku Anglického národního baletu Klimentovou, která “se taky loučila pár let”.

Inscenace Orfeus je volně inspirována především mýtem Orfea, v řecké mytologii největšího hudebníka, který proslul svým okouzlujícím zpěvem. Jiří a Otto Bubeníčkové se zabývají momentem sestupu do podsvětí jako sestupu do hloubi sebe sama. Projekt Orfeus formálně překračuje hranice tance, fyzického pohybu, slova a hudby.

Na scéně se kromě Jiřího a Otty objevuje také německá tanečnice Anna Herrmannová, která působila mnoho let v Nizozemském tanečním divadle, populární slovenský herec Csongor Kassai, pro něhož není pohybové divadlo neznámým pojmem, a dvě hudebnice, česká cellistka Terezie Kovalová a francouzská houslistka Annabelle Dugast. Režii představení má český tandem Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, známí jako SKUTR.

Na programu festivalu Zlatá Praha, který potrvá na Nové scéně až do 1. října, je ve čtvrtek ještě pořad s názvem Pocta… Jiří a Otto Bubeníčkové. Při něm bude v české premiéře uveden dokument, který o tanečnících natočil režisér Martin Kubala.

Jiří a Otto Bubeníčkovi (foto Andrea Filíčková/FB Zlatá Praha)
Jiří a Otto Bubeníčkovi (foto Andrea Filíčková/FB Zlatá Praha)

“Asi jsem si osobně uvědomil, že opravdu jsme toho udělali tolik moc a tancovali tolik rolí… všechny moje sny se splnily. Je to rozloučení, ale pozitivní, nemám pocit, že bych ještě něco musel. Užívali jsme si to a myslím, že to v tom dokumentu je taky vidět,” řekl Jiří Bubeníček k filmu.

Jiří a Otto Bubeníčkovi se narodili roku 1974 v cirkusové rodině. Po absolvování pražské Taneční konzervatoře vstoupili do Neumeierova hamburského souboru, což znamenalo počátek jejich kariéry.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat