Národní divadlo Brno chystá novou operetu

Na Silvestra jsme se slavnostně rozloučili nejen s rokem 2022, ale i s inscenací slavné české operety Polská krev Oskara Nedbala. Milovníci operetního žánru se však nemusí obávat, že by opereta z jeviště Janáčkova divadla zmizela. Velká opereta na operní jeviště určitě patří a únorový úkol je jasný – provdat vdovu.

Franz Lehár: Veselá vdova – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)
Franz Lehár: Veselá vdova – Národní divadlo Brno (foto Marek Olbrzymek)

Čeká nás totiž premiéra jedné z nejslavnějších operet světa – Lehárova Veselá vdova. Že to bude skutečně podívaná, slibuje inscenační tým, v němž se poprvé jako režisér představí choreograf Martin Pacek společně s režisérkou Magdalenou Švecovou, dirigentem Jakubem Kleckerem a výtvarníky Zuzanou Přidalovou a Davidem Janoškem. Tento tým má na svém kontě již skvělou a výpravnou inscenaci Ferdy Mravence a La bohème. Diváci se tak mohou těšit na kouzlo Paříže na přelomu století se vší parádou jak scénickou, tak hudební a na skvělé pěvecké obsazení s Janou Šrejma Kačírkovou a Veronikou Rovnou v roli Hanny Glawari a Jiřího Hájka spolu s Romanem Hozou v roli Danila. Jako baron Mirko Zeta nebude chybět Jan Šťáva spolu s Jiřím Sulženkem a k nim se připojí i kolegové z činohry, Pavel Čeněk Vaculík a Martin Veselý, které čeká role sekretáře Njeguše, hybatele všeho dění.

„Každá opereta je zajímavá tím, že neobsahuje jen jeden obor: je v ní zpěv, mluvené slovo, tanec i výtvarná složka – a toto všechno se snažíme naplnit, aby opereta zůstala operetou. Na druhou stranu jsme si dovolili i ten koncept trochu převést do současnější optiky a tím by mohla být naše inscenace zajímavá. Vizuálně nás inspirovaly třeba pařížské carrousely a večírky VIP společnosti,“ říká Magdalena Švecová, režisérka inscenace a Martin Pacek ji doplňuje: „Žánr komické operety byl vždy pro diváky velkým lákadlem – navíc pokud je jakousi nadstavbou Franz Lehár a jeho geniální hudba. Pro herectví samotné jsme v přípravě vycházeli z francouzských a italských komedií a němých grotesek.“

Slavná opereta rakouského skladatele Franze Lehára o tom, že je třeba provdat vdovu Hannu Glawari, ale takticky, aby její miliony zůstaly v knížectví Pontevedro, se na brněnské jeviště vrací po rovných třiceti letech. Dílo, k němuž našel námět libretista Leo Stein náhodou v knihově během návštěvy, se stal lístkem ke slávě pro mladého skladatele. Děj je patřičně romantický a plný vtipných zápletek – o mladou vdovu Hannu Glawari se uchází celá řada nápadníků, ale velvyslanec knížectví Pontevedro v Paříži má zařídit, aby si vzala toho pravého. Tedy pravého z pohledu ekonomiky knížectví. Úkolem je pověřen hrabě Danilo, jenže velvyslanec netuší, že ten už má s Hannou svou milostnou historii.

Náklonnost je tedy oboustranná, ale nechuť přiznat si, že stará láska nezrezivěla, taky. Když přidáte další ingredience v podobě party pořádané pontevedrinským velvyslanectvím v pařížském hotelu, tanečnic ze slavného kabaretu U Maxima a vtipné dialogy, máte vše, co je třeba na skvělou operetu.

A samozřejmě hudbu, protože Franz Lehár, po matce Maďar a po otci z Moravy, měl zřejmě díky smíšenému rodinnému dědictví cit pro melodie, švih a vtip. Každé číslo Veselé vdovy je tak malým hudebním bonbónkem a melodie jako U Maxima jsem znám, píseň o Vilije, Ženy, ženy a další se staly rychle slavnými. Slavným se díky Veselé vdově stal i Lehár a dnes jeho opereta patří i na repertoár newyorské Metropolitní opery.

Veselá vdova
Opereta o třech dějstvích
Hudba Franz Lehár
Libreto opery Leo Stein a Victor León

Hudební nastudování: Jakub Klecker
Režie: Magdalena Švecová, Martin Pacek
Scéna: David Janošek
Kostýmy: Zuzana Přidalová
Světelný design: Přemysl Janda
Choreografie: Martin Pacek
Dramaturgie: Patricie Částková
Sbormistr: Martin Buchta
Úprava mluveného textu: Jan Šotkovský

Osoby a obsazení
Hanna Glawari: Veronika Holbová / Jana Šrejma Kačírková
Hrabě Danilo, tajemník pontevedrinského velvyslanectví: Jiří Hájek / Roman Hoza
Camille, hrabě de Rosillon: Ondřej Koplík / Martin Šrejma
Baron Mirko Zeta, velvyslanec Pontevedra: Jan Šťáva / Jiří Sulženko
Valencienne, jeho žena: Doubravka Součková / Andrea Široká
Raoul de Saint‑Brioche: Petr Levíček / Vít Nosek
Vicomte Cascada: Tadeáš Hoza / Daniel Kfelíř
Kromow, vyslanec Pontevedra: Kornél Mikecz / Petr Karas
Olga, jeho žena: Jitka Klečanská / Alena Sobolová
Bogdanovič, vyslanec Pontevedra: Robert Musialek / Martin Pavlíček
Sylviane, jeho žena: Hana Kopřivová / Jana Plachetková
Prištič, vyslanec Pontevedra: Martin Novotný / Ivo Musil
Praskovja, jeho žena: Jana Hrochová / Jitka Zerhauová
Njeguš, sekretář ambasády: Pavel Čeněk Vaculík / Martin Veselý

Sbor a orchestr Janáčkovy opery NdB, komparz

Premiéra 3. února 2023, Janáčkovo divadlo
Reprízy: 5. 2., 26. 2., 15. 3., 29. 3., 22. 4., 27. 5., 10. 6. 2023

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments