Národní divadlo Brno připomene Beethovena v novém baletním představení

Tanec, hudbu a operní zpěv spojuje nová inscenace Beethoven, kterou v Národním divadle Brno připravil režisér a choreograf Mário Radačovský. Premiéra se uskuteční v sobotu po ročním odkladu způsobeném pandemií Covidu-19. Divadelníci chtějí kromě baletního publika oslovit také milovníky opery a orchestrálních i komorních děl Ludwiga van Beethovena.
Mário Radačovský: Beethoven, Národní divadlo Brno (zdroj Národní divadlo Brno)
Mário Radačovský: Beethoven, Národní divadlo Brno (zdroj Národní divadlo Brno)

“Ctím Beethovenovo dílo i jeho nelehký, přesto obdivuhodný život. Beethoven představuje svobodu, ale zároveň i boj. Neskutečný zápas o každou notu, pokus o dokonalost,” uvedl Mário Radačovský.

Beethovena uctil Radačovský ve své choreografické práci už v roce 2011 ve Spojených státech. Pro návrat ke skladatelově tvorbě se rozhodl u příležitosti 250. výročí Beethovenova narození, které si hudební svět připomínal loni v prosinci. Divadla v Česku však tehdy kvůli pandemii nemohla hrát pro publikum, proto se podařilo inscenaci dokončit a uvést v Národním divadle Brno až nyní.

Stejně jako Beethoven boural zažité přístupy, rozhodl se i Radačovský pro nezvyklé scénické řešení s hudebníky a sborem na jevišti. Tančit se bude před nimi, tedy v bezprostřední blízkosti publika. Během baletního večera živě zahraje také klavírní virtuóz Jiří Hrubý.

Titulní roli nastudovali Martin Svobodník, Ilya Mironov a Petr Hos. V pěveckých sólech se postupně představí operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková, Daniela Straková-Šedrlová, Václava Krejčí Housková, Jana Hrochová a pěvci Aleš Briscein, Richard Samek, David Nykl a Jiří Sulženko. Scénu navrhl spolu s Radačovským Jaroslav Milfajt.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments