Národní divadlo Brno uvede Alcinu ve Versailles a v Caen

Národní divadlo Brno předvede francouzskému publiku svou inscenaci barokní opery Alcina od Georga Friedricha Händela. V Brně měla premiéru 5. února 2022, hrála se před plným hledištěm a sklidila pozitivní recenze. Od počátku se na koprodukční inscenaci podílela také divadla v Caen a Versailles ve Francii.

Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (zdroj Národní divadlo Brno)
Georg Friedrich Händel: Alcina – Národní divadlo Brno (zdroj Národní divadlo Brno)

Ve Versailles nedaleko Paříže je Alcina na programu 11, 12. a 13. března 2022. V Caen v Normandii zájemci operu zhlédnou 5. a 6. května 2022. V titulní roli Alciny se ve Francii představí Karina Gauvinová, úlohu Bradamante zazpívá Václava Krejčí Housková. Ruggiera ztvární Kangmin Justin Kim nebo Ray Chenez.

Händelovo dílo z roku 1735 nastudoval režisér Jiří Heřman za hudebního doprovodu Collegia 1704. Postava Alciny je mocná kouzelnice, která do svého paláce na ostrově láká milence. Jedním z nich je rytíř Ruggiero, který podlehne jejím kouzlům a zapomene na svou snoubenku Bradamante. Odvážná dívka se jej v převleku za muže vydává zachránit.

„Alcina bývá často interpretována jako negativní postava, kouzelnice zneužívající milence. Já jsem ale skrze Händelovu hudbu i libreto objevil jiný příběh – osud osamělé ženy, která hledá dokonalý vztah, ale skončí zklamaná a opuštěná. Samota a hledání rovnováhy ve vztahu dvou lidí se tak pro mě staly hlavním tématem,“ uvedl před premiérou režisér Jiří Heřman.

Dirigent Václav Luks poukázal na to, že Händel k postavám čarodějek nejspíš choval jistou sympatii. „Svěřuje jim nejkrásnější a nejhlubší hudbu, propůjčuje lidskou dimenzi, vykresluje je jako trpící oběti vlastních kouzel,“ řekl.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments