Národní divadlo moravskoslezské chystá 22 premiérových titulů

Národní divadlo moravskoslezské nabídne svým divákům v sezóně 2021/2022 celkem 22 premiérových titulů: sedm oper, devět činoher, tři baletní inscenace a tři muzikály. V prodeji jsou aktuálně vstupenky na srpen a září, od 1. července bude možné nakupovat na říjen.
Národní divadlo moravskoslezské: Korzár (foto Národní divadlo moravskoslezské)
Národní divadlo moravskoslezské: Korzár (foto Národní divadlo moravskoslezské)

Už podruhé jsme pro novou sezónu zvolili motto RESTART, tentokráte je to ale s vykřičníky – posouváme jimi návrat od nenormálna k normální umělecké práci. Věříme, že tohle už bude skutečný restart pro nás pro všechny. Lidem kultura chyběla, bylo to vidět i na těch několika produkcích, které jsme mohli v červnu odehrát. Doufám, že už konečně premiéry divákům odehrajeme tak, jak jsme je naplánovali,“ řekl ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. „Posledních osm měsíců všechny čtyři soubory našeho divadla intenzivně zkoušely novinky, které budou mít premiéry od srpna do prosince letošního roku. K posledním zkouškám a uvedení před diváky je tedy připraveno dvanáct novinek a další nastudujeme pro druhou půlku sezóny,“ upřesnil Jiří Nekvasil.

Opernímu souboru NDM se podařilo letos uvést některé novinky alespoň v televizních premiérách, v divadle jsme Smetanovu Hubičku mohli v předpremiérách nabídnout až nyní v červnu. Ta bude mít slavnostní premiéru v divadle v září, v říjnu pak uvedeme v divadelní premiéře Pucciniho operu Tosca. Na státní svátek 28. října připravuje Ondřej Havelka premiéru operní komedie Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. V době svého vzniku – ve 20. letech 20. století – byla opera velmi populární v Evropě a v německy hrajících divadlech u nás, v českých divadlech se tehdy tahle vtipná hříčka kupodivu neujala. My jsme její novou režii nabídli právě Ondřeji Havelkovi a už po posledních zkouškách mohu říct, že se diváci mají na co těšit – na dobovou atmosféru, svižnou hudbu, humor,“ zve ředitel NDM. „Ve druhé části sezóny nastuduje francouzský dirigent Bruno Ferrandis dílo Julese Masseneta Manon. Ostravské publikum zná dirigenta především z Ostravských dnů a Dnů nové opery Ostrava jako skvělého interpreta soudobé hudby, operu přímo pro naše divadlo ale nastuduje poprvé. V závěru sezóny začneme hrát Dvě vdovy Bedřicha Smetany,“ doplnil Jiří Nekvasil. Režie se ujme slovinský tvůrce Rocc, který už pro NDM inscenoval opery Šárka, Ariadna a Lohengrin.

Národní divadlo moravskoslezské: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší (foto Národní divadlo moravskoslezské)
Národní divadlo moravskoslezské: Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší (foto Národní divadlo moravskoslezské)

Příznivce romantických tanečních příběhů potěší už v září balet Korzár Adolpha-Charlese Adama. Baletní soubor NDM nabídne v listopadu unikátní Mahlerovy vzpomínky, které pro NDM vytvořil přímo v Ostravě společně s tanečníky norský choreograf Jo Strømgren především na hudbu Gustava Mahlera. Balet je inspirován životem slavného dirigenta a skladatele. V květnu 2022 bude mít premiéru dílo Carmen Georgese Bizeta a Rodiona Ščedrina.

Budeme samozřejmě opět spolupořádat Dny nové opery Ostrava na konci sezóny 2021/2022 a letos od 19. do 28. srpna se také v našich prostorách konají Ostravské dny. Na ojedinělých festivalech uvádí Ostravské centrum nové hudby ve světových premiérách díla současné hudby. Já osobně se letos těším mj. na druhý noční maraton soudobé hudby z pátku 20. na sobotu 21. srpna v Divadle Jiřího Myrona, Divadle „12“ a katedrále Božského Spasitele,“ uzavřel ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments