Moravská filharmonie Olomouc představila program 76. sezony

Novou koncertní sezonu zahájí Moravská filharmonie Olomouc 19. září. Posluchačům nabídne více než čtyřicet koncertů rozdělených do devíti koncertních řad. Nabídku tvoří koncerty, které otevírají cestu posluchačům ke klasické hudbě, ale i crossoverové projekty přesahující do populárních žánrů.
Christian Knüsel (foto Moravská filharmonie Olomouc)
Christian Knüsel (foto Moravská filharmonie Olomouc)

Mohlo by se zdát, že by nadcházející 76. koncertní sezona mohla být jakýmsi okolnostmi vynuceným reparátem té právě uplynulé, ale není tomu tak. Dlouho připravovaný koncept sezony 2021–2022 se výrazně neměnil, přesto se do něj podařilo včlenit řadu neuskutečněných programů. Hlavní abonentní řadu Moravské filharmonie s podtitulem Hudební cesty kolem světa za osm dní lemují premiéry skladeb mezinárodně uznávaných autorů – Švýcara Alfreda Knüsela a Američana Davida Langa. Tento koncertní cyklus nabídne program s přímo hvězdným obsazením sólistů jako je srbská klavíristka Tamara Stefanović, německý violoncellista Danjulo Ishizaka či houslistka Yoon-Hee Kim původem z Jižní Koreje.

Více o programu nové sezony říká dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak: „Pomyslnými interpretačními vrcholy budou provedení monumentální Druhé symfonie Sergeje Rachmaninova či poslední Šesté symfonie Bohuslava Martinů. Z oblasti vokálně-instrumentální to budou oratorium Svatá Ludmila Antonína Dvořáka a Markovy pašije Reinharda Keisera v úpravě Johanna Sebastiana Bacha. Světovými premiérami, kompozicemi Jana Kučery a Ondřeje Moťky, začíná a také končí i další koncertní cyklus P / „Patriot“, ve kterém jsme vsadili na takové veličiny jako je Václav Hudeček nebo vynikající trumpetista Gábor Tarkövi, donedávna člen Berlínské filharmonie. Za zmínku určitě stojí i provedení Moravské mše vánoční Josefa Schreiera za účastí členů čtyř olomouckých sborů. Dalším výjimečným koncertním celkem je komorní řada, která se uskuteční v krásných prostorách Husova sboru v Olomouci a také slavnostních sálech Klášterního hradiska a Arcibiskupského paláce. V rámci čtyř koncertů se představí různorodé komorní ansámbly Moravské filharmonie pod vedením vynikajících hudebních osobností jako je Radek Baborák, Vilém Veverka, Hana Kotková a slovenský houslista Juraj Čižmarovič.  

Ředitel MFO Jonáš Harman k nové sezoně dodává: „Posluchače čeká pestrá hudební nabídka, kterou jsme se pro novou sezonu snažili opět ještě více zatraktivnit a rozšířit. Novinkou je například nový cyklus koncertů ve spolupráci s Hudební fakultou JAMU, který se bude konat v druhé polovině sezony. Koncerty s tradiční dramaturgií a příznivým začátkem v 17 hodin jistě řada našich věrných posluchačů ocení. Při pohledu na dramaturgii nové sezony jako celku pak lze směle tvrdit, že by slušela prakticky kterémukoliv jinému orchestru evropské úrovně, což je dozajista pozitivní zpráva pro všechny příznivce kvalitní hudby i obyvatele Olomouce a okolí.“

Jakub Klecker a Jonáš Harman (foto Moravská filharmonie Olomouc)
Jakub Klecker a Jonáš Harman (foto Moravská filharmonie Olomouc)

Nadcházející koncertní sezona MFO bude zároveň třetí sezonou pro jejího šéfdirigenta Jakuba Kleckera. Dirigent se schopností „neobyčejně precizní práce s orchestrem při výstavbě hudebního díla“. To je slovy odborné kritiky dlouhodobě vyzdvihovaná vlastnost Jakuba Kleckera, jednoho z nejvýraznějších dirigentů své generace. „Díky koronavirové pandemii nebyl poslední rok nikterak jednoduchý, a já jsem velmi rád, že se našemu celému filharmonickému týmu dařilo i v nelehké době posouvat umělecké kvality orchestru. V nové koncertní sezoně nás čeká celá řada dramaturgicky zajímavých programů. Prvním z nich bude uvedení monumentálního oratoria Svatá Ludmila Antonína Dvořáka, které připravíme ve spolupráci s Podzimním festivalem duchovní hudby a zahájíme společně nejen 76. koncertní sezonu MFO, ale také samotný festival. Sólové party nastudují přední čeští i slovenští pěvci mladší generace, pozvání přijal věhlasný Český filharmonický sbor Brno. To vše se odehraje v krásném prostoru Katedrály sv. Václava. Během adventního, vánočního i novoročního času potom nabídneme pestrou porci různorodých koncertních programů. Přivítáme cimbálovou muziku Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou, dětský sbor Kantiléna, spojením čtyř olomouckých pěveckých sborů rozezníme Moravskou mši vánoční Josefa Schreiera a Nový rok oslavíme operním gala v podání dvou skvělých sólistů Národního divadla v Praze – sopranistky Jany Sibery a tenoristy Aleše Brisceina,“ dodává Jakub Klecker.

Hlavním hostujícím dirigentem MFO je švýcarský dirigent Christian Knüsel. Zdejšímu publiku se poprvé představil v březnu 2019, kdy dirigoval díla Mozarta, Haydna a Čajkovského a v nové sezoně bude řídit pět koncertů. Vyrostl v Basileji v hudebně založené rodině a vedle oboru dirigování orchestru vystudoval také hudební vědu a filozofii. Ještě předtím se věnoval studiu hry na trubku – a jako sólo trumpetista se mimo jiné uplatnil v orchestru Tonhalle Curych či Novém orchestru Basilej, v jehož čele jako šéfdirigent a umělecký vedoucí stojí od roku 2012. Ke spolupráci s MFO říká: „Je mi ctí, že se jako hostující dirigent mohu podílet na dalším rozvoji orchestru, který má velkou tradici. Klasická hudba vděčí české kultuře za mnohé světoznámé skladby. Nejvíce na české hudbě oceňuji její provázanost s lidovou hudbou a její přímý vztah k zemi a lidem. Velmi oceňuji možnost podílet se s MFO na znovuobjevování skrytých pokladů místních skladatelů, nastudování ještě nepublikovaných děl a na spolupráci se soudobými českými skladateli. Rád bych také připomenul již stávající a velmi pozoruhodné propojení mezi městy Olomoucí a mým rodným městem Lucernem, které se ještě víc prohloubilo a výhledově umožní partnerským městům zrealizovat hudební výměnné projekty.“

Ještě před zahájením nové sezony se uskuteční Mezinárodní varhanní festival Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie Olomouc. Již 53. ročník tradičního mezinárodního setkání varhaníků proběhne ve dnech 2.–16. září 2021.

Závěr sezony je tradičně ve znamení jednoho z nejstarších festivalů v republice – Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc, jehož pořadatelem je Moravská filharmonie. Olomoucký jarní hudební svátek se uskuteční 12.–29. května 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments