Národní divadlo moravskoslezské odhalí pamětní desku sourozencům Kublovým

Vedení Národního divadla moravskoslezského odhalí v den posledního představení Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024 pamětní desku další výrazné divadelní osobnosti. V Roce české hudby a současně k 80. výročí jeho úmrtí vzdá poctu světoznámému tenoristovi a smetanovskému interpretovi Richardu Kublovi (1890–1964) a zároveň uctí i jeho sestru Marii (1891–1974), učitelku hry na klavír a jeho celoživotní oporu.
Pamětní deska – Richard Kubla a Marie Kublová (autor Bedřich Mrkva)
Pamětní deska – Richard Kubla a Marie Kublová (autor Bedřich Mrkva)

Díky Marii Kublové a následně rodině Svobodových z Těrlicka se dochovala i pozůstalost Richarda Kubly. Tu muzikolog Viktor Velek dokázal promítnout do dvou česko-německy psaných knih o životě a díle tenoristy. Právě s jeho výzkumem podpořeným Ostravskou univerzitou a Nadací Český hudební fond vznikla i myšlenka umístit na rodný dům obou sourozenců pamětní desku.

Autorem desky je Bedřich Mrkva, student Katedry sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity pod vedením docenta Jaroslava Koléška. Vítězné dílo vzešlo ze studentské soutěže a tvoří je dva kruhové segmenty z umělého kamene (bílý cement lehce tónovaný do teplejšího krémového odstínu): první představuje reliéfně modelovaná a sochařsky stylizovaná ústa, druhý je plošný s reliéfem krátkého doprovodného textu o Richardu a Marii Kublových. Motiv je symbolem pro hudbu, zpěv, komunikaci mezi lidmi, ale odkazuje i na blízký vztah obou sourozenců.

„Zmapoval jsem Kublovu kariéru, formou rozhlasového pořadu představil nahrávky jeho zpěvu, v komponovaném pořadu Kublu přiblížil jako filmového herce a všestrannou osobnost (tramping, fotbal, turistika apod.). Ostravskému muzeu jsem zprostředkoval nákup Kublovy pozůstalosti, podílel jsem se na vydání pamětí jeho otce Jana (Vzpomínky na starou Moravskou Ostravu) a v monografii jsem zvěčnil i Richardovu první manželku Lídu Maškovou, významnou janáčkovskou operní pěvkyni v době mezi světovými válkami. Dál už nelze jít,“ říká s úsměvem a ulehčením Viktor Velek, který v neděli spolu s ředitelem divadla Jiřím Nekvasilem krátce připomene Kublův význam, život a dílo. Slavnostní akt doplní i reprodukce historických nahrávek a jindy rušná Českobratrská ulice ožije alespoň na chvíli zpěvem a mluvou toho, kdo tu strávil dětství a mládí a později se sem rád vracel domů.

Slavnostní odhalení desky proběhne v neděli 12. května 2024 ve 13:30 hodin u rodného domu sourozenců Kublových na Českobratrské ulici č. 1276/9 (dnes Mirror Pub).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


3 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments