Národní divadlo moravskoslezské opět koordinuje krajskou účast na festivalu Trans/Misie 2019

Národní divadlo moravskoslezské i letos koordinuje účast našeho kraje na multižánrovém kulturním festivalu s názvem Trans/Misie. Loňský ročník byl první, konal se v polském Řešově. Každoročně festival na sklonku léta uspořádá jedno z partnerských měst příhraničních regionů Visegrádu, Ukrajiny a Litvy. Letošní druhý ročník začne v neděli 8. září a potrvá do 14. září, dnem Moravskoslezského kraje a ČR je 13. září. Letos pořádají přehlídku slovenské Košice.


Všechna zakládající partnerská města (Rzeszów–Košice–Ostrava–Debrecen–Lvov–Trakai) mají
společnou geografickou polohu v blízkosti hranic, která přeje vzájemnému pronikání kultur.  Plánované festivalové akce nejsou pouze uměleckými projekty (divadelní představení, taneční, hudební, filmové produkce, performance atd.), ale také akcemi vzdělávacími, na festivalu se debatuje o kultuře, setkávají se umělci různých žánrů i oborů, v programu jsou vždy konference a workshopy. Festival zároveň každoročně nabídne jiné základní téma ze společné historie zapojených států. Takto program koncipovali také účastníci z Moravskoslezského kraje. „ Národní divadlo moravskoslezské je opět koordinátorem účasti našeho kraje a téma bylo jasné: 30 let od naší sametové revoluce, od pádu železné opony, téma svobody ve všech podobách, mezilidské vztahy a aktuální problémy dnešní doby,“ přiblížil ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Připraveny jsou vybrané inscenace divadel: Komorní scéna Aréna veze Smíření Tomáše Vůjtka
(inspirované skutečnými událostmi divokých odsunů Němců po válce), Divadlo Petra Bezruče hru
#nejsemrasista_ale Braňo Holička (vytvořenou v procesu zkoušek z internetových diskusí). Národní divadlo moravskoslezské představí stále aktuální Ostrovského „úplatkářskou komedii“ Výnosné místo a muzikál Thrill Me (Vzruš mě!) – skutečný krimi případ mj. o tom, kam až může vést pocity svobody či spíše nadřazenosti nebo všemohoucnosti. Českou účast zahájí úspěšný hudební film Zítra se bude… s pěvkyní Soňou Červenou. Opera reflektuje proces s Miladou Horákovou. Připravena je také výstava Slezského zemského muzea v Opavě ke 30. výročí sametové revoluce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat