Národní divadlo moravskoslezské slibuje premiéry samých titulů, které Ostrava nikdy neslyšela

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě uvede ve své sté sezoně 2018/2019 premiéry výhradně takových představení, která se za devětadevadesát let existence na jeho jevištích ještě nehrála. Týkat se to bude všech čtyř jeho souborů – operního, baletního, činoherního i operetního. Dnes to oznámil ředitel divadla Jiří Nekvasil při příležitosti podrobného představení plánu premiér nadcházející jubilejní sezony.
Divadlo Antonína Dvořáka Ostrava (foto archiv)

První operní premiérou, kterou divadlo v sezoně 2018/2019 připraví, bude Osud Leoše Janáčka. „Uvedením této opery se stane NDM teprve druhým divadlem na světě, kde bylo v průběhu jeho historie uvedeno kompletní operní dílo Leoše Janáčka, a to navíc v roce, kdy proběhnou oslavy životního jubilea tohoto významného českého skladatele v rámci celoročního projektu Janáček Ostrava 2018,“ připomněl hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského Jakub Klecker.

Výročí sta let od vzniku republiky oslaví soubor opery Prvorepublikovým galakoncertem a prostřednictvím československé koprodukce ostravské opery se Slovenským národním divadlem uvede inscenaci Pucciniho Triptychu.

Na linii dramaturgické řady Operních hitů 20. století navazuje soubor nejslavnějším surrealistickým dílem Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář v režii tandemu SKUTR.

„Poslední premiérou naší operní sezóny bude velká francouzská opera Robert ďábel z pera Giacoma Meyerbeera s mohutnými sbory i baletními výstupy. V čele inscenačního týmu se představí dva mladí umělci, dirigent Robert Kružík a režisér Dominik Beneš, který s operou i baletem Národního divadla moravskoslezského bude spolupracovat poprvé,“ ohlásil šéf opery Jakub Klecker.

V plánu je také několik projektů ve spolupráci s Fakultou umění Ostravské univerzity, které budou realizovány v nově vzniklém Divadle „12“. Nový projekt dostal název Operní akademie Ostrava. „Ostravská operní akademie chce propojit aktivity operního studia, Fakulty umění a zároveň dát možnost mladým adeptům operního umění zažít práci, vzdělávat se na práci v profesionálních podmínkách,“ přiblížil ředitel divadla Jiří Nekvasil.

Dvě premiéry v jubilejní sezoně uvede ostravský balet.„Naše dramaturgie tentokrát klade zvýšený důraz na neoklasický repertoár, přitom ovšem dbáme na tematickou pestrost i formálně bohatou podobu představení,“ řekla šéfka baletu Lenka Dřímalová. Jedním z klíčových počinů je komponovaný taneční večer Vzlety a pády nazvaný podle choreografie Křídla z vosku Jiřího Kyliána. Ve druhé části večera bude uvedena choreografie Jiřího Pokorného Humpback Runner (Běžící hrbáč), která zaujme svou symbolicky laděnou atmosférou. Oba tituly jsou zatím v jednání.

Dalším titulem nadcházející sezóny bude balet na hudbu současného lotyšského skladatele Arturse Maskatse Nebezpečné známosti podle románu Choderlose de Laclose, známého především díky filmovému zpracování Miloše Formana. Baletní inscenace je dílem polského tvůrce Krzysztofa Pastora, který je ředitelem a choreografem Polského národního baletu ve Varšavě a zároveň působí jako rezidentní choreograf prestižní scény Národní balet v Amsterodamu a Lotyšské národní opery a baletu v Rize.

Se začátkem sté sezony otevře Národní divadlo moravskoslezské část zrekonstruovaných prostor Divadla Jiřího Myrona – novou divadelní pasáž s novým předprodejem vstupenek a novou divadelní kavárnu. „Se 100. sezonou se otevře Divadlo „12“ pro 60 diváků, které bude prostorem nejen pro typ komorních činoherních projektů doteď hraných v prostorách zkušebny Divadla Antonína Dvořáka, ale i zajímavou inspirativní platformou pro ostatní soubory,“ potvrdila dnes mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat