Národní divadlo moravskoslezské vstupuje do nové sezony s mottem „Světlo prochází tmou“

Soubor opery Národního divadla moravskoslezského v pěti premiérách představí sedm nových titulů od baroka až po 20. století. Soubor baletu chystá dvě nové premiéry.

Ilustrační foto (zdroj World Choral Day)
Ilustrační foto (zdroj World Choral Day)

„Vrátíme se k tradičnímu zahajovacímu gala sezóny s ochutnávkou vybraných novinek, na které chceme diváky upozornit. Pozveme je už 3. a 4. září do obou našich velkých divadel – Divadla Antonína Dvořáka i Divadla Jiřího Myrona. V září také uspořádáme dlouholeté sólistce, první dámě ostravské opery Evě Dřízgové-Jirušové narozeninový koncert,“ popsal začátek sezóny 2022/2023 Jiří Nekvasil. Vstupenky na září a předplatné pro novou sezónu začíná divadlo prodávat v červnu, říjnová představení půjdou do prodeje v červenci a listopadová v srpnu. Kromě novinek samozřejmě zůstane na repertoáru na pět desítek inscenací, s některými se však v příští sezóně rozloučíme.

„Jako průvodce 104. sezónou Národního divadla moravskoslezského jsme si určili motto Světlo prochází tmou. Do doby postcovidové, pro kterou jsme připravovali tuto sezónu s nadějí, že to nejhorší máme za sebou, vstoupila 24. února 2022 do evropského prostoru událost, kterou jsme si nedokázali v této síle představit, a nechtěli jsme si její reálnou možnost připustit. Začala brutální neomluvitelná ruská vojenská invaze na Ukrajinu. Ruské bezohledné, nečekané (i když vlastně očekávatelné) přepadení nezávislého respektovaného demokratického státu není ničím jiným než porušením veškerých mezinárodních dohod a práva. Ruský bezohledný imperialismus opět ukázal svou pravou tvář doprovázen svou lživou, pokryteckou propagandou. Útok na nezávislou Ukrajinu se týká i nás! Do našeho evropského prostoru na východě vstoupila tma prosycena krví a spáleninou. To vše se děje pár set kilometrů od naší země, našeho města, od našeho divadla,“ říká ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

Jiří Nekvasil vysvětluje, proč si divadlo zvolilo motto Světlo prochází tmou:

  • SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU! S vírou, že zlo, krutost, agresivita budou poraženy.
  • SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU! S vírou v pravdu, lidskost a humanismus!
  • SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU! S vírou v sílu umění a kultury. V naše evropské hodnoty.
  • SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU! Hledejme to podstatné.
  • SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU! Je to rovněž obraz a vlastně též situace a děj vztahující se i k divadlu a jeho zázračné magii.
  • SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU! Usedáme do hlediště, zhasíná světlo a ze tmy dychtivého očekávání začínají reflektory osvětlovat aktéry a prostory právě začínajícího divadelního příběhu.
  • SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU! Aby znova či poprvé nasvítilo naše divadelní vyprávění známých i neznámých příběhů interpretovaných našimi soubory prostřednictvím rozličných divadelních žánrů. Jsme divadlo, je naší povinností, závazkem a radostí naplno plnit náš hlavní úkol. Dělat co nejlepší divadlo!

Opera NDM se hned třemi ze svých premiér (celkem jich bude pět) přibližuje k roku České hudby 2024. „Ve Smetanovském operním cyklu Ostrava 2024 se diváci dočkají nových inscenací Prodané nevěsty a Dalibora. Prodanou nevěstu jsme připravili v koprodukci se Slovinským národním divadlem v Lublani, kde je úspěšnou součástí repertoáru od své premiéry v lednu 2019. Dalibora pak uvedeme v koprodukci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni a do Plzně poputuje naše úspěšná inscenace Massenetovy Manon. Jsem rád, že po delší době u nás operu (právě Smetanova Dalibora) nastuduje dirigent Robert Jindra, někdejší hudební ředitel naší opery a dnes nastupující hudební ředitel Opery Národního divadla v Praze. V roce 2024 (v Roce české hudby a roce Smetanových výročí) pak ve dvou časových úsecích nabídneme divákům všech osm Smetanových dokončených oper. Cyklus Opery terezínských skladatelů doplní večer dvou jednoaktových oper těšínského rodáka Viktora Ullmanna Rozbitý džbán a Císař Atlantidy v novém českém překladu Jaromíra Nohavici,“ přiblížil novinky dvou významných pokračujících projektů ředitel NDM Jiří Nekvasil.

„Po deseti letech se objeví na našem jevišti další opera Richarda Wagnera. Nejen jako připomenutí 210. výročí skladatelova narození, ale hlavně pro jeho nadčasovou genialitu, díky které patří jeho díla k pilířům evropské kultury. Jeho Tannhäusera uvedeme také jako paralelu ke Smetanovu Daliborovi. K začátkům opery nás dovedou díla Claudia Monteverdiho a Henryho Purcella v komorních prostorech Divadla „12“ a ve slavnostním sále Divadla Jiřího Myrona. Komorní operní inscenace vzniká v rámci projektu Operní akademie Ostrava. Právě Purcellovou operou Dido a Aeneas poprvé oživíme divadelní produkcí slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona,“ uzavřel Jiří Nekvasil.

Balet NDM přichází se dvěma známými dramatickými tituly s velkým obsazením a obtížnými, efektními party, s díly prověřenými úspěchem v evropských baletních domech. „Před Vánoci uvedeme legendární Čajkovského balet, tentokráte pod názvem Louskáček – Vánoční koleda v choreografii Youriho Vámose. Vámos spojil klasickou Hoffmannovu pohádku Louskáček a Myší král s Dickensovou Vánoční koledou a příběh umístil do předvánočního Londýna 19. století. Druhým premiérovým titulem bude úspěšný balet Peer Gynt na hudbu Edvarda Griega. Ostravští diváci jej poprvé viděli už v roce 1973 – tehdy to bylo dílo špičkového lotyšského choreografa Alexandra Lemberga. My jsme oslovili švédského choreografa Johana Ingera, protože se nám velmi líbí jeho expresivní vizuální jazyk (pozn. – divadlo uvedlo jeho choreografii Rain Dogs v rámci inscenace All That Jazz, Rock, Blues v roce 2017). Ibsenovo drama Inger vtělil do dvou dějství – poezie se tu potká s dramatem, komedií, tragédií, hravým stylem i vážností. Inger propojil život, zkušenosti a hledání Peera Gynta se svou vlastní uměleckou dráhou – balet zahrnuje také pantomimu a zpěv. Ingerovo pojetí baletu Peer Gynt sklízí úspěch na významných evropských scénách (Basilej, Drážďany) a my se velmi těšíme na jeho ostravskou verzi s premiérou 16. března 2023,“ rozvedla šéfka souboru Lenka Dřímalová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments