Flétnistka Chaeyeon You přednesla na Pražském jaru pestrý program

V portfoliu své nabídky si festival Pražské jaro vyhradil místo pro dva komorní koncerty, které se konaly ve stejný den, 22. května. Prvním z nich byl koncert korejské flétnistky Chaeyeon You, která se stala vítězkou 71. ročníku festivalové Mezinárodní hudební soutěže v roce 2019. Příznivci flétny si tak mohli vyposlechnout pestrý program, který nabídl díla autorů od baroka až po současnost.

Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Chaeyeon You (foto Petra Hajská)
Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Chaeyeon You (foto Petra Hajská)

Na úvod zazněla Sonáta A dur pro příčnou flétnu a cembalo, kterou Johann Sebastian Bach zkomponoval v Köthenu během období 1717–1723. Bohužel se dochovala jen zčásti a zbytek skladby byl poznamenán snahou různých skladatelů toto dílo dokončit. Flétnové hraní bylo svěží, i když jen s malými dynamickými rozdíly. Svým zvukem přispívalo cembalo k subtilnímu charakteru skladby a za stylové barokní interpretace jemně flétnu doprovázelo. Largo charakterizovala melancholičtější melodie, a v průběhu přednesu si pozorný posluchač mohl povšimnout dobré souhry, která byla patrná zejména v unisonech, v melodických ozdobách, a poté i ve čtvrté větě Allegro, kde si flétnistka Chaeyeon You zvolila pomalejší tempo.

Zcela odlišně působila Flétnová sonáta D dur od Sergeje Prokofjeva, kde se objevovaly četná virtuózní místa a složité rytmické členění. Flétna se předevedla krásným nosným zvukem i v hlubších tónech a vysoké tóny se jevily krásně zakulacené. Ve třetí větě přednesla sólistka utěšující melodii, která v sobě ukrývala napětí i díky úspornému využití vibrata. Virtuózní technika se vrátila v poslední větě, kdy hráčka odlišila škály různým způsobem provedení a v rychlejším tempu dovedla sonátu do úspěšného konce.

Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Monika Knoblochová, Chaeyeon You (foto Petra Hajská)
Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Monika Knoblochová, Chaeyeon You (foto Petra Hajská)

Nutno říci, že počasí bylo k hudebníkům během třicetistupňového vedra nemilosrdné, a že v sále Anežského kláštera nebyla jiná možnost větrání než otevřít dveře, které byly v průběhu koncertu zavřené. Tedy již touto dobou bylo v sále velmi dusno.

Do exotických krajů nás zavedl svojí skladbou Únos Šeherezády klavírista Adam Skoumal, který toto dílo složil během svých studií v New Yorku, kde studoval na Manhattan School of Music. Opět se projevila skvělá technická připravenost flétnistky, která zdolávala náročnou techniku nebo se soustředila na zvláštní tajemnou melodii, která diváky vtáhla do děje.

Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Chaeyeon You, Adam Skoumal, Anna Paulová (foto Petra Hajská)
Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Chaeyeon You, Adam Skoumal, Anna Paulová (foto Petra Hajská)

Po přestávce zazněla skladba Polychrome Chaplin od mladého korejského skladatele Shin Kima, v níž se objevovaly různé zvukové efekty, glissanda ve slabé dynamice a trojitý jazyk, který evokoval letící vážku. Efektní dynamika společně s vytvářením jiných flétnových témbrů oživila atmosféru v sále.

Ve finále koncertu se rozléhaly sálem melodie od Camilla Saint-Säense a melodie Traviaty z Fantazie na témata z opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Po notoricky známé melodii zaznělo mnoho variací tohoto popěvku – nejprve legato, poté staccato, mezi tóny nápěvu byly vloženy vzestupné a sestupné stupnicovité pasáže atd. Ke konci dynamika narůstala a vyústila v dramatickou část, která uzavřela celý koncert.

Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Chaeyeon You, Adam Skoumal (foto Petra Hajská)
Pražské jaro: Víkend komorní hudby II, 22. května 2022 – Chaeyeon You, Adam Skoumal (foto Petra Hajská)

Pražské jaro: Víkend komorní hudby II – Chaeyeon You
22. května 2022, 17:00 hodin
Anežský klášter

Program:
Johann Sebastian Bach: Sonáta A dur BWV 1032
Sergej Prokofjev: Sonáta pro flétnu a klavír D dur op. 94
Adam Skoumal: Únos Šeherezády pro flétnu a klavír
Shin Kim: Polychrome Chaplin
Camille Saint-Säens: Tarantella op. 6
Paolo Taballione: Fantasie na témata z opery Giuseppa Verdiho La traviata

Účinkující:
Chaeyeon You – flétna
Adam Skoumal – klavír
Anna Paulová – klarinet
Monika Knoblochová – cembalo

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments