Národní divadlo připravuje devatenáct premiér

Národní divadlo zahájí letos v září svou 140. sezonu, připravilo pro ni devatenáct premiér. V dramaturgii všech souborů bude reflektovat výročí významných autorů a skladatelů nebo výročí rozpadu ČSFR.
Jan Burian (zdroj Národní divadlo)
Jan Burian (zdroj Národní divadlo)

“Přecházíme z jednoho náročného období do pravděpodobně ještě náročnějšího. O to více si musíme znovu uvědomit, co je skutečným posláním Národního divadla. Jsme tu zejména proto, abychom spoluutvářeli prostřednictvím uměleckého poznání světa hodnotový systém společnosti. Abychom pomáhali našim divákům z nejrůznějších sociálních vrstev a s nejrůznějším vzděláním i lidskou a uměleckou zkušeností orientovat se v současném světě,” řekl ředitel Národního divadla Jan Burian.

“Dlouhá divadelní přestávka nám všem umožnila si znovu uvědomit, jak nezbytné je osobní setkání. Využijme obnovených možností a setkávejme se v hledištích divadel,” doplnil s odkazem na dvě uplynulé sezony poznamenané pandemií koronaviru.

ND podobně jako další kulturní instituce v ČR pomáhá ukrajinským uprchlíkům a třetím rokem pokračuje v rezidenčním programu pro běloruské dramatiky. Tvůrčí tým složený z nově příchozích ukrajinských umělců, který bude doplněn o již etablované ukrajinské umělce žijící v Čechách, vytvoří například v příští divadelní sezoně společné jevištní dílo pro Laternu magiku.

Balet ND připravil rezidenci pro ukrajinské tanečníky, kteří se budou účastnit pravidelných tréninků baletního souboru, aby udrželi potřebné fyzické i psychické kompetence. Umělci také samostatně povedou kurzy baletu pro ukrajinské děti a mládež. Děti se mohou zúčastnit Baletní přípravky, studenti tance mohou využívat zkušebny a studenti a profesionálové operního oboru zase individuální přípravu za asistence korepetitorů.

Národní divadlo odehrálo v loňském roce 751 představení, z toho v on-line podobě 400. Stornovalo 42.484 vstupenek v hodnotě 22 milionů korun. Hospodaření ND skončilo díky podpoře zřizovatele, partnerů, sponzorů a mecenášů s vyrovnaným výsledkem, uvedl Burian. Ministerstvo kultury kompenzovalo již druhým rokem po sobě ztrátu divadlu, ta loňská podle Buriana byla 200 milionů korun. Není to podle něj jen úbytkem turistů a tržeb, ale také vyššími cenami energií, náklady na ně se podle Buriana zvedly ze 30 na 80 milionů korun.

V posledním předcovidovém roce Národní divadlo podle výroční zprávy za rok 2019 odehrálo 942 představení včetně zájezdů, dalších 114 představení na jeho scénách uvedly hostující soubory. Rok 2020 už pandemie poznamenala a v ND se uskutečnilo 519 vlastních aktivit divadla. Zrušilo 684 představení a stornovalo přes 121.000 vstupenek za více než 77 milionů korun. Přesouvalo přes 100 představení a “přesadilo” téměř 20.000 diváků s předplatným.

Podle poslední dostupné výroční zprávy ministerstva kultury vynaložil úřad na své tři desítky příspěvkových organizací 8,4 miliardy korun. Ve výši příspěvku je ND druhé za Národním památkovým ústavem, v roce 2020 dostalo od zřizovatele 1,7 miliardy korun. Kompenzace dopadů nemoci covid-19 na provoz všech příspěvkových organizací byla 600 milionů korun.

První novou inscenací sezony bude letos 16. září v rámci cyklu Musica non grata revuální opereta Ples v hotelu Savoy Paula Abrahama. Jejího nastudování se zhostil slovensko-český režisér Martin Čičvák. Repertoár ND rozšíří také úspěšná opera Švanda dudák Jaromíra Weinbergera v režii Vladimíra Morávka, která bude mít premiéru 6. října. Poslední letošní premiérou v ND bude 24. listopadu ve Státní opeře Růžový kavalír Richarda Strausse, k jehož nastudování pozvali režiséra Andrease Homokiho.

Příští rok na jevišti Státní opery uvedou v premiéře 24. února dílo rakouského skladatele Alexandra Zemlinského Šaty dělají člověka. “Inscenaci této opery vytvoří nizozemská režisérka Jetske Mijnssenová, která v uplynulých letech slavila velké úspěchy v několika významných evropských operních domech. Hudební nastudování připraví talentovaná mladá litevská dirigentka Giedrė Šlekytė, která se tak stane první dirigentkou, jíž byla svěřena nová inscenace v pražské Státní opeře,” upozornil Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery.

První ženou, která se ve Stavovském divadle ujme hudebního nastudování Figarovy svatby Wolfganga Amadea Mozarta s premiérou 9. června, se stane zkušená britská dirigentka Julia Jonesová. Inscenaci vytvoří Barbora Horáková Jolly, pražská rodačka, která získala mezinárodní uznání jako jedna z předních operních režisérek.

Poslední premiérou sezony bude večer složený ze dvou operních děl tradičně uváděných spolu. Sedlák kavalír Pietra Mascagniho a Komedianti Ruggera Leoncavalla, kterých se ujme režisér Ondřej Havelka, budou mít premiéru 15. června 2023 ve Státní opeře.

Součástí programu nové sezony Opery ND bude také koncert v rámci cyklu Pocta slavným osobnostem Národního divadla Smetana–Kovařovic–Ostrčil se zpěvem Štěpánky Pučálkové a recitací Viktora Preisse. Dále pak adventní koncerty, akce Mozartovy narozeniny 2023 27. a 28. ledna ve Stavovském divadle nebo matiné k 199. výročí narození Bedřicha Smetany 4. března 2023 v ND.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments