Národní divadlo rekonstruuje za 165 milionů podzemní parkoviště

Až do konce příštích prázdnin nebude možné parkovat pod Národním divadlem v centru Prahy. Šestipodlažní parkoviště pod divadelní piazzettou mezi historickou budovou a Novou scénou se rekonstruuje a stavba za 165 milionů korun bez DPH by měla být dokončena s koncem příštích prázdnin. Rozměr parkoviště se nezmění, stejně jako počet 204 parkovacích míst.
Parkoviště Národního divadla (zdroj Google Maps)

„Pro rekonstrukci jsme se rozhodnout museli, protože ze stavebně technického hlediska byla prostora v dezolátním stavu. Do konstrukcí už se dostávala voda, konstrukce rezly a bylo nebezpečí, že by se mohly začít hroutit,“ řekl dnes novinářům na stavbě ředitel Národního divadla Jan Burian. Stavební dělníci postupně demolují betonové části v protějších sekcích jednotlivých podzemních podlaží, začalo se v tom nejnižším a postupuje se nahoru. Rozbité části betonu se po malých částech vyvážejí výtahem nahoru a odvážejí na skládku. Rekonstrukci garáží provádí společnost Strabag.

„Rekonstrukce využijeme k tomu, abychom prostor zlepšili. Snažíme se zachovat počet parkovacích míst, díky technickým řešením ale místa rozšíříme. Bude to komfortnější, bude komfortnější i obsluha a informační systém a vzduchotechnika,“ řekl ředitel. Z 204 parkovacích míst jich je 189 pro automobily, čtyři jsou stání pro invalidy, čtyři pro ekologická auta a sedm pro motocykly.

Rekonstrukcí projde i piazzetta Národního divadla (náměstí Václava Havla), která tvoří střechu podzemního parkoviště. Od letošního srpna do června 2021 bude uzavřena. Rozebere se její kamenná dlažba, odstraní se betonová konstrukce pod ní a postaví se nová. Na ni pak bude opět položena původní dlažba. Na piazzettě se konají různé společenské akce nejen Národního divadla, ty se podle Buriana musejí přesunout. Zahájení divadelní sezony plánované na 3. září se přesouvá na Střelecký ostrov.

Národní divadlo má za sebou několikaletou rekonstrukci budov Státní opery a chystá rekonstrukci Nové scény, měla by trvat asi dva roky a stát asi 700 milionů korun. Nová scéna je díky svému exteriéru jednou z nejdiskutovanějších pražských staveb. ND má v plánu v příštích letech opravit i přiléhající budovu známou dříve jako Themos, v ní by měla být zkušebna a prostory pro vzdělávací aktivity.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat