Národní divadlo si připomene 140. výročí požáru spolu s pražskými hasiči

Národní divadlo si spolu s pražskými hasiči dnes připomene 140 let od požáru své historické budovy. Divadlo vyhořelo 12. srpna 1881 jen dva měsíce od svého otevření. V 17:00 hodin, tedy v čas, kdy tehdy vypukl požár, dnes dorazí na vltavské nábřeží jednotky pražských hasičů a ukážou zájemcům, jak vypadá hašení střechy Národního divadla.

Požár Národního divadla, dobová ilustrace z Humoristických listů (zdroj Humoristické listy, roč. 1881, č. 35)
Požár Národního divadla, dobová ilustrace z Humoristických listů (zdroj Humoristické listy, roč. 1881, č. 35)

Národní divadlo se 11. června 1881 otevíralo nedokončené u příležitosti návštěvy následníka rakousko-uherského trůnu Rudolfa s novomanželkou Stefanií. V budově se pak přes léto pracovalo na jejím dokončení a mimo jiné montovali klempíři na střeše hromosvod. Údajně kvůli jejich nepozornosti divadlo zachvátil požár. Ničivý živel hasiči zlikvidovali až druhý den ráno.

Oheň zcela zničil střechu, jeviště i hlediště, hasičům se ale podařilo zachránit vestibul, foyer, lodžie nebo archiv a bez větší úhony vyvázlo i sousední Prozatímní divadlo. Okamžitě po požáru začala druhá sbírka na Národní divadlo a 18. listopadu 1883 bylo divadlo podruhé slavnostně otevřeno, opět Smetanovou Libuší.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments