Národní divadlo uvede v příští sezoně devatenáct premiér

Devatenáct premiér se sedmi desítkami repertoárových titulů chystá pro sezonu 2014/2015 ve svých čtyřech budovách Národní divadlo v Praze. Po několika letech navzdory finanční situaci jsme rozšířili počet premiér, řekl na dnešním setkání s novináři v Praze ředitel české první scény Jan Burian. Jeviště v Kolowratu opustí v červnu, repertoár bude přenesen na Novou scénu. Posilou činohry bude Daniel Špinar; dosavadní kmenový režisér Ivan Rajmont Národní divadlo opustí.Letošní rozpočet odpovídá rozpočtu loňskému, který se po mém nástupu zvýšil zejména na kompenzaci části mezd o padesát milionů korun. Prostředky na provoz jsou ale stejné,“ řekl Burian. Státní podpora je podle něj o třicet jedna milionů nižší.

Vyrovnáváme to z rezerv a kladných hospodářských výsledků,“ dodal ředitel. Čeká ho jednání s novým vedením Ministerstva kultury a s vládou o způsobu financování Národního divadla, které nemůže probíhat z roku na rok. „V případě objednávek zahraničních umělců, a to v jakémkoliv souboru, to prostě není možné, protože plánujeme dlouho dopředu“ zdůraznil.

Od 3. března bude zahájen prodej předplatného na novou sezonu. Nabídka obsahuje třicet tři abonentních skupin. Nejoblíbenějšími se v posledních letech staly ty odpolední pro rodiny s dětmi či pro seniory.

Jan Burian spolu s Garanční radou předložil začátkem měsíce ministru kultury Koncepci dalšího rozvoje Národního divadla. Součástí návrhu jsou hlavní zásady zákona o veřejnoprávní instituci v kultuře, který se v této chvíli jeví jako nejrealističtější cesta k potřebným změnám.

První náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová (ČSSD) na dnešní tiskové konferenci v Praze řekla, že příští týden by měl být hotov legislativní plán, který bude předložen vládě. Jednou z priorit bude podle ní právě zmíněný zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře.

Považuji za důležité, že Ministerstvo kultury rychle po svém nástupu, a vlastně celá česká vláda, přichází s plánem na tuto legislativní změnu. Je to cesta, kterou divadelníci dlouhodobě prosazují, kterou jsme prosazovali i jako Asociace profesionálních divadel,“ řekl Burian. V případě Národního divadla v tom spatřuje rozhodující klíč pro jeho modernizaci.

Bez právní změny se my v současném režimu v podstatě nehneme,“ dodal ředitel české první scény. Zveřejnění materiálů plánuje po projednání s ministrem Danielem Hermanem.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky