Opera ND hlásí pro příští sezonu osm premiér

Operní soubory pražského Národního divadla, tedy Opera Národního divadla a Státní opera, plánují pro sezonu 2014/2015 celkem osm operních premiér a jedno poloscénické provedení. V nabídce nechybí ani komorní a experimentální opera, která se od příští sezony zabydlí na Nové scéně. Vedle operních premiér připravuje Opera první scény na listopad a prosinec také tradiční Adventní koncerty a na 27. ledna příštího roku každoroční oslavu Mozartových narozenin ve Stavovském divadle.

Nové vedení Opery Národního divadla v čele se Silvií Hroncovou nastoupilo loni 2. září. Jeho předchůdci bývali některými odborníky kritizováni za úroveň uváděných děl. S nejednoznačným přijetím se setkala i letošní premiéra jedné z nejoblíbenějších Wagnerových oper Tannhäuser, která se 11. ledna uskutečnila ve Státní opeře. Tituly nové sezony vznikly již zcela v režii nového vedení. „V nadcházející sezoně jsme se pokusili vyprofilovat naše jednotlivé domy. Státní opera se bude věnovat velkému romantickému repertoáru, v historické budově Národního divadla se opera bude věnovat českému a slovanskému repertoáru a ve Stavovském divadle budeme hrát mozartovský repertoár,“ přiblížil směřování souboru v příští sezoně umělecký ředitel Opery Petr Kofroň.

První premiérou sezony 2014/2015 bude 9. října v historické budově opera Zdeňka Fibicha Pád Arkuna. S Fibichovým posledním jevištním dílem se na první scénu vrací americký dirigent John Fiore a režisér Jiří Heřman.

Dále ve zlaté kapličce 12. prosince Opera Národního divadla rozšíří program Roku české hudby poloscénickým uvedením kontroverzní opery Aloise Háby Nová země, kterou tento avantgardní skladatel zkomponoval ve třicátých letech dvacátého století přímo pro Národní divadlo. Opera, která vychází ze stejnojmenného románu sovětského spisovatele Fjodora Gladkova, byla z obav před skandálem a politickými protesty prvorepublikovými úřady zakázána.

Ve Stavovském divadle se v nové sezoně objeví nová Mozartova Kouzelná flétna. Současnou inscenaci Davida Radoka, kterou Opera hraje více než dvacet let, nahradí nová, tentokrát v režii Vladimíra Morávka. Premiéra se uskuteční 5. února příštího roku.

Historickou freskou s nadčasovým přesahem je v plánech nadcházející operní sezony Musorgského Boris Godunov podle Puškinova dramatu. Premiéra inscenace v režii mladé režisérky Lindy Keprtové je plánována na 26. března 2015 v Národním divadle. Dirigentem bude Petr Kofroň.

Další premiérou s ruským námětem bude 14. května v Národním divadle opera Leoše Janáčka Z mrtvého domu, inspirovaná Dostojevského románem. Operu hudebně nastuduje dirigent a hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra, v režii Daniela Špinara.Se Salome Richarda Strausse se 23. října do Státní opery vrátí německý dirigent Heiko Mathias Förster. Nová inscenace v režii polského operního a filmového režiséra Mariusze Trelińského a jeho uměleckého partnera, renomovaného slovenského scénografa Borise Kudličky má být podle vize nového vedení smělým vykročením k nové dramaturgii a novému směřování Státní opery i ohlédnutím za tradicí a historickým významem této scény, kde krátce po světové premiéře dirigoval toto své dílo sám Richard Strauss. Uvedením Salome Národní divadlo připomeneme 150. výročí narození významného operního tvůrce. Na vzniku inscenace se podílí Teatr Wielki – Opera Narodowa Warszawa, jde o historicky první koprodukci Národního divadla s touto významnou polskou scénou.

Druhou premiérou v budově Státní opery v nové sezoně bude 22. ledna příštího roku Mefistofeles italského skladatele Arriga Boita v režii uměleckého šéfa ostravské komorní scény Aréna Ivana Krejčího. Titul se do repertoáru Národního divadla vrátí po dlouhých dvaasedmdesáti letech.

Perníková chaloupka v režii Matěje Formana si klade za cíl přivést do Státní opery rodinné publikum. Pohádka bratří Grimmů s hudbou Engelberta Humperdincka bude v premiéře 23. dubna 2015 uvedena v českém překladu. Hudebního nastudování se ujme dirigent a hudební ředitel Státní opery Martin Leginus.

Poslední operní premiérou sezony 2014/2015 ve Státní opeře se 11. června příštího roku stane nová podoba Verdiho Macbetha s dirigentem Jiřím Štruncem a v režii Martina Čičváka.

Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments