Národní divadlo zahájí baletní sezonu Tramvají do stanice Touha

První baletní premiérou v pražském Národním divadle v příští sezoně bude příběh dramatika Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha. Scéna ho uvede v choreografii jednoho z nejslavnějších světových tvůrců Johna Neumeiera. Balet ND také chystá obnovenou premiéru baletu Popelka v choreografii Jeana-Christopha Maillota a poctu legendárnímu choreografovi Georgi Balanchinovi v podobě jeho choreografií Brahms–Schoenberg Quartet a Who Cares?
John Neumeier (foto Kiran West)
John Neumeier (foto Kiran West)

„S velkou pokorou vnímám to, že po dvou letech pandemie a uprostřed nečekaného válečného konfliktu plánujeme 140. sezonu, v níž Balet Národního divadla odehraje více než 120 baletních představení na scénách Národního divadla plus zahraniční hostování,“ uvedl šéf baletního souboru Filip Barankiewicz. „Zdá se to až neskutečné. Já však věřím, že se můžeme do budoucna dívat s nadějí. Že jsme se naučili stát v těžkých chvílích při sobě a že nás umění spojuje. Účinky živého divadla jsou nepopiratelné – kéž by příběhy na jevišti mohly proměňovat lidské životy,“ zmínil Barankiewicz.

Celý repertoár Baletu ND tvoří kromě zmiňovaných premiérových děl ještě třináct titulů. Jsou mezi nimi velké klasické balety Labutí jezero, Spící krasavice, baletní příběhy Romeo a Julie, Oněgin nebo Louskáček – Vánoční příběh, vrací se divácky oblíbená Marná opatrnost. Milovníky současné choreografie zve ND na triptychy Forsythe / Clug / McGregor nebo inscenaci Phoenix i poslední novinku bpm. Na repertoáru zůstává složený večer Kylián – Mosty času nebo inscenace Leonce & Lena.

Výpravný dramatický balet Johna Neumeiera vznikl na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse s hudbou Sergeje Prokofjeva a Alfreda Schnittkeho. Balet ND vnímá uvedení tohoto titulu jako důležitý počin, bude to poprvé, co se jméno choreografa Neumeiera objevuje na repertoáru Baletu Národního divadla.

Neumeier, umělecký šéf souboru Hamburg Ballet, v jehož čele stojí již od roku 1973, doposud vytvořil přes 160 baletních děl a spolupracoval s většinou významných tanečních scén po celém světě. Je znám především jako vynikající vypravěč. Tramvaj do stanice Touha je hluboký psychologický příběh, který se stal klasikou amerického dramatu. Premiéra inscenace ve Stavovském divadle bude pokračováním dramaturgické linky narativních komorních titulů světového tanečního divadla inspirovaných významnou literární předlohou, jakými dosud byly například balety Kafka: Proces nebo Leonce & Lena. Premiéra se uskuteční 15. prosince 2022.

Znovuobnovená premiéra oblíbeného baletu Popelka se plánuje na březen příštího roku. Odráží další dramaturgickou linii Baletu ND, jíž je snaha vracet na jeviště tituly, které se v minulosti staly velmi oblíbenými. Popelka je velmi známý titul, vhodný pro dětského diváka, s mimořádnou hudební partiturou Sergeje Prokofjeva, který se tak vedle Romea a Julie stal stálicí repertoáru. Jean-Christophe Maillot je výraznou vůdčí choreografickou osobností spjatou s neméně slavným baletním souborem v Monte Carlu, odkud tato inscenace pochází. Maillot má velmi osobitý styl, založený na vytříbeném, především výtvarném pojetí baletů. Popelka je inscenace se zvláštní krásou moderní estetiky a výjimečné energie, které prostupují všechny její složky – hudební, výtvarnou, režijní a choreografickou.

Inscenace s názvem Who Cares? je vlastně poctou Georgi Balanchinovi, jednomu z nejvýznamnějších světových choreografů, zakladateli neoklasického tance. Nabízí dvě choreografie: Brahms-Schoenberg Quartet a Who Cares?, které původně vznikly pro New York City Ballet a upozorňují především na výjimečné propojení tance a hudby díky pověstné Balanchinově geniální muzikalitě. Inscenaci uvede Balet ND v premiéře ve zcela původní kostýmní a scénické výpravě 11. května 2023 ve Státní opeře.

Brahms-Schoenberg Quartet je prvním abstraktním Balanchinovým dílem vytvořeným v roce 1966. Jde o jednoaktový balet pro padesát pět tanečníků, který svým maďarsko-uherským espritem, nábojem a energií přináší skutečně plný zážitek vrcholící opojným finále. Čtyřicetiminutový balet na hudbu jazzového skladatele George Gershwina patří k Balanchinovým nejslavnějším a také nejradostnějším dílům. Who Cares? je jak název Balanchinova baletu v neoklasickém stylu, tak stará píseň, kterou George a Ira Gershwinovi napsali v roce 1931 pro balet Of Thee I Sing. O Who Cares? se říká, že si zachovává klasickou svěžest jako věčné martini – suché, upřímné, osvěžující, šité na míru, s lehkým náznakem citronu. Tento svižný a drzý balet evokuje živého ducha Freda Astaira, Ginger Rogersové a třicátá léta minulého století. Vyjadřuje temperament, který je velmi americký a nabitý osobitou energií. Robert Sealy z Ballet Review říká: „Who Cares? je úžasný. Ještě nikdy jsem v divadle neměl takovou chuť přeskočit orchestřiště a přidat se. Je to nefalšovaná radost.“

Celý repertoár Baletu ND tvoří kromě zmiňovaných premiérových děl i dalších třináct titulů: velké klasické balety Labutí jezero, Spící krasavice, baletní příběhy Romeo a Julie, Oněgin nebo Louskáček – Vánoční příběh, vrací se divácky oblíbená Marná opatrnost (La Fille mal gardée). Milovníky
současné choreografie zveme na triptychy Forsythe / Clug / McGregor nebo inscenaci Phoenix i poslední novinku bpm (ARTZA, Bohemian Gravity, Bill). Stále na repertoáru zůstává složený večer Kylián – Mosty času nebo inscenace Leonce & Lena.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments