Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Co se chystá na české taneční scéně: čtvrteční DubNová generace zapojí Bohemia Balet, v pátek se v Olomouci koná premiéra Obrazu Doriana Graye v Olomouci, blíží se oslavy Mezinárodního dne tance, dubnová premiéra souboru Dekkadancers, ohlédneme se ještě i za Českým národním dnem na EXPO 2020, kde nechyběli ani artisté. Další zprávy čtěte v našem obsáhlém shrnutí tanečních událostí:


Nová generace – DubNová generace

DubNová generace: Bohemia Balet a benefice pro ukrajinské studentky
Již tento čtvrtek se uskuteční další z večerů Nové generace v divadle DISK. Bude to ale tentokrát velice speciální večer – Nová generace totiž hostí studentky Lvovské univerzity a benefičně uvede jejich choreografie. Dále také uvede dvě choreografie vytvořené pro soubor Bohemia Balet, z toho jednu premiérově. To vše 7. dubna od 19:30 v divadle DISK.

Nová generace je platforma pro studenty choreografie a nonverbálního divadla pražské HAMU, díky které mohou prezentovat své práce na veřejnosti a získat tak potřebnou jevištní praxi. V dubnovém večeru Nová generace netradičně hostí studentky z Ivan Franko National University of Lviv z Fakulty kultury a umění, Katedry režie a choreografie. Tyto studentky momentálně studují na Katedře tance HAMU. Celá AMU přijala pod svá křídla desítky studentů z Ukrajiny a snaží se jim pomoci v začlenění do života v Praze. V divadle DISK budou k vidění celkem čtyři choreografie. Jejich uvedení bude benefiční a vybrané peníze poputují přímo vystupujícím umělkyním.

V tak těžké době, jako zažíváme právě teď, jen hudba a tanec dávají určitou naději a klid v duši. Na Ukrajině naše skupina Tvorcha existuje už téměř rok. Tady v Praze je jen malá část našeho týmu, ale i přesto jsme rádi, že s vámi můžeme sdílet naší vizi tance.“ (skupina Tvorcha složená ze studentů Lvovské univerzity)

Dále Nová generace uvede dvě choreografie vytvořené pro Bohemia Balet – taneční soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, v němž vystupují absolventi a studenti školy. Od roku 2018 zahájila Katedra tance s Bohemia Baletem pravidelnou spolupráci, která spočívá ve vytváření choreografií přímo pro soubor. Každoročně tak studenti druhého ročníku bakalářského studia oboru choreografie kolektivně připraví pro tanečníky Bohemia Baletu nový autorský kus. Supervizorkou těchto projektů je MgA. Lucie Holánková, pedagožka choreografie HAMU.

Diváci se tak mohou těšit na premiéru choreografie Get over it vytvořenou studenty druhého ročníku bakalářského studia choreografie HAMU Annou Kroupovou, Kseniiou Serykh a Samuelem Lojem. Pro tvorbu choreografie se inspirovali životy lidí – obyčejných, ale zajímavých. Takových, kteří na první pohled vypadají, že nemají co říct, ale když se člověk pořádně zaposlouchá… Na závěr večera bude uvedena repríza choreografie Touched, která vznikla v loňském roce. Jejími autorkami jsou studentky nyní již třetího ročníku choreografie HAMU Michaela Dzurovčínová, Adéla Kašparová a Ester Trčková. Dílo Touched je inspirováno obrazy světových malířů. Více informací naleznete na facebookové události.

DEKKADANCERS – Strašidlo cantervillské (foto Pavel Hejný)

DEKKADANCERS připravují novou premiéru – hororovou taneční grotesku Strašidlo cantervillské
Po zpracování Kafkovy Proměny sahají DEKKADANCERS k dalšímu knižnímu tématu. Na motivy povídky Oscara Wilda chystají moderní přetančení Strašidla cantervillského. Jde o první rodinnou inscenaci, kterou bude mít taneční soubor na stálém repertoáru. Tvůrčí duo Marek Svobodník a Štěpán Benyovszký oživí více než 130 let starý příběh formou taneční hororové grotesky. Oproti původnímu námětu nebude starobylé sídlo obývat rodina amerického velvyslance, ale rodinný klan globální metalové hvězdy, jejímž předobrazem je americký hudebník Ozzy Osbourne. Pro inscenaci vzniká rovněž autorská hudba Alexe Sadirova a Ondřeje Vinkláta, hudba i zpěv zazní navíc živě. Premiéra se uskuteční 28. dubna na Jatkách78, na programu jsou i dvě následné reprízy.

Choreografii Strašidla cantervillského připravil Marek Svobodník, člen uměleckého vedení DEKKADANCERS a demisólista Baletu Národního divadla. Dříve se jako choreograf podílel na inscenacích Poslední večeře, HornyBach 18+ či spolupracích DEKKADANCERS s Tata Bojs. Známé jsou i Svobodníkovy choreografie pro Pražský komorní balet (Chvilka POEzie; Když nevíte coby, kupte si dva hroby), Balet Jihočeského divadla (Faunovo odpoledne), nebo pro Divadlo F. X. Šaldy v Liberci (MašínGun Brothers, společně s Viktorem Konvalinkou). V obsazení Strašidla cantervillského se budou mísit jak tanečníci z Baletu ND známí z inscenace Poslední večeře, tak mezinárodní cast vzešlý z loňského konkurzu, který soubor uspořádal.

Transpozice Cantervillského strašidla do nonverbální podoby je jako dvojsečná zbraň. Na jedné straně má předloha z tanečního či pohybového hlediska nespočet skvěle uchopitelných situací, na straně druhé obsahuje momenty, kterým by se inscenátor raději vyhnul. Proto jsme neváhali složit pár vtipných písní, jež interpreti budou zpívat živě, a pojmout tak tyto scény více muzikálově či jako hudební videoklip,“ vysvětluje Marek Svobodník.

Režisérem a dramaturgem inscenace je Štěpán Benyovszký, který s DEKKADANCERS již dříve připravil Poslední večeři, HornyBach 18+, Proměnu či A.I. Tvorbu DEKKADANCERS charakterizuje snaha posouvat nejen hranice tance a jeho výrazových prostředků, ale rovněž rozpracování známých předloh do netušených rovin. To je také příklad Strašidla cantervillského. Autorský tým dávný příběh přenáší do dnešní doby. Místo velvyslance se tak na sídle Cantervillů zabydlí protřelá metalová star. Jejím předobrazem je americký hudebník Ozzy Osbourne a Osbournovo album Bark at the Moon také inspirovalo vizuál inscenace, který nafotil spoluzakladatel souboru DEKKADANCERS Pavel Hejný. Útržky z rodinného života hudební hvězdy pak tvůrci čerpali např. z reality show The Osbournes:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments