Národní divadlo zahájilo 140. sezonu a udělilo ocenění

Národní divadlo zahájilo včera 140. sezonu. Při této příležitosti byla uvedena do Síně slávy ND tanečnice Hana Vláčilová. Cenu generálního ředitele Jana Buriana pro umělce do 35 let získala první sólistka Baletu Irina Burduja, herečka Anna Fialová a mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir.
Národní divadlo (zdroj město Praha, foto Tomáš Kratochvíl)
Národní divadlo (zdroj město Praha, foto Tomáš Kratochvíl)

Pro divadelní sezonu 2022/2023 připravilo Národní divadlo 28 skupin předplatného v šesti kategoriích (premiérové, exkluzivní, rodinné, seniorské, žánrové a vícežánrové). Diváci ve skupinách najdou převážně tituly, které budou mít v nové sezoně premiéru. Zařazeny jsou i osvědčené rodinné tituly – například Rusalka, Čert a Káča (v obnovené premiéře) či opera Jeníček a Mařenka na jevišti Státní opery. V rámci spolupráce s Českou filharmonií mohou abonenti stále využít 30% slevu na koncerty České filharmonie. Stejnou slevu poskytuje ND abonentům koncertních řad České filharmonie na představení na všech scénách.

První novou inscenací sezony v cyklu Musica non grata bude revuální opereta Ples v hotelu Savoy Paula Abrahama na jevišti Státní opery. Jejího nastudování se zhostil slovensko-český režisér Martin Čičvák a dirigent Jan Kučera. Projekt Musica non grata vzniká za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)
Kateřina Kněžíková (zdroj Kateřina Kněžíková)

Na začátku sezony připraví nový hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra reprízy poetické inscenace Rusalky režiséra Jiřího Heřmana a dvakrát bude řídit koncertní provedení Janáčkovy opery Věc Makropulos s Evou Urbanovou v hlavní roli Emilie Marty. Vodní vílu Rusalku poprvé na scéně Národního divadla ztvární Kateřina Kněžíková a Vodníka basista Günther Groissböck. „Velmi se také těším, že v Národním divadle opět budu moci dirigovat Smetanovu Libuši. Ten pocit je pro mě vždy výjimečný,“ podtrhuje Jindra, pod jehož taktovkou proběhnou i provedení oper Její pastorkyňa Leoše Janáčka a Čert a Káča Antonína Dvořáka.

Říjnový koncert Opery Národního divadla Hommage à Smetana, Kovařovic, Ostrčil s dirigentem Robertem Jindrou bude poctou výjimečným osobnostem české hudby, které zcela zásadním způsobem formovaly podobu operního souboru Národního divadla, ať v pozici uměleckého šéfa nebo jako hudební skladatelé. Jako sólisté vystoupí mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, klavírista Marek Kozák a herec David Prachař.

Štěpánka Pučálková (zdroj JK Jitka Kudláčková)
Štěpánka Pučálková (zdroj JK Jitka Kudláčková)

První premiérovou inscenací na jevišti Národního divadla bude Weinbergerova opera Švanda dudák, která si v posledních letech opět razí úspěšnou cestu na zahraničních scénách. Její světová premiéra se odehrála právě na prknech Národního divadla, kde rozšíří slovanský repertoár v inscenaci Vladimíra Morávka a dirigenta Zbyňka Müllera.

Růžový kavalír Richarda Strausse bude uveden na scéně Státní opery v listopadu 2022. K nastudování nové inscenace Růžového kavalíra pozvalo Národní divadlo režiséra Andrease Homokiho a dirigenta Andrease Feltze.

Štefan Margita (foto Lenka Hadačová)
Štefan Margita (foto Lenka Hadačová)

Dále pak v lednu 2023 čekají posluchače dva koncerty Opery Národního divadla pod taktovkou Johna Fioreho, který tak po několika letech opět navazuje na předchozí spolupráci s Národním divadlem. Na programu lednového koncertu jsou mimořádná díla dvou nejvýznamnějších představitelů ruské hudební emigrace 20. století – Sergeje Rachmaninova a Igora Stravinského, konkrétně Rachmaninovova velká chorální symfonie Zvony (Kolokola) inspirovaná proslulou básní E. A. Poea a neméně slavná Stravinského opera-oratorium Oidipus rex, v níž v titulní roli vystoupí Štefan Margita a v roli Vypravěče netradičně Dagmar Pecková.

V březnu 2023 bude na jevišti Státní opery uvedeno dílo rakouského skladatele Alexandra Zemlinského Šaty dělají člověka. Inscenaci této opery vytvoří nizozemská režisérka Jetske Mijnssen. Hudební nastudování připraví mladá litevská dirigentka Giedrė Šlekytė.

Jetske Mijnssen (zdroj Jetske Mijnssen)
Jetske Mijnssen (zdroj Jetske Mijnssen)

Uvedení Dvořákovy opery Armida v květnu 2023 nastuduje dirigent Robert Jindra, který k tomu uvádí: „Jsem velmi rád, že se na našem jevišti po třiceti letech objeví Dvořákova poslední opera Armida. Dílo, na kterém Dvořákovi nesmírně záleželo a jehož provedení při světové premiéře z mnoha příčin neudělalo autorovi velkou radost. Pevně věřím, že tento dluh vůči dílu se nám společně s Jiřím Heřmanem coby režisérem této inscenace podaří splatit.“

První ženou, která se v červnu ve Stavovském divadle ujme hudebního nastudování Figarovy svatby, bude britská dirigentka Julia Jones. Novou inscenaci této opery uvede ND jako poslední díl mozartovsko-dapontovské trilogie v koprodukci s Národním divadlem v Mannheimu. Režie se chopí Barbora Horáková Joly, která ve Státní opeře již nastudovala inscenace Rigoletto a Sedm smrtelných hříchů.

Poslední premiérou sezony bude večer ve Státní opeře složený ze dvou oper tradičně uváděných spolu: Mascagniho Sedláka kavalíra a Leoncavallových Komediantů. Tato operní dramata na scéně oživí renomovaný český režisér Ondřej Havelka, hudebního nastudování se ujme nový hudební ředitel Státní opery Andrij Jurkevyč.

Andrij Jurkevyč (zdroj Andrij Jurkevyč)
Andrij Jurkevyč (zdroj Andrij Jurkevyč)

Operní dílny

V následující sezoně se mohou na nové operní dílny a programy těšit nejen děti všech věkových kategorií, ale i mladiství a dospělí diváci. Rodiny s dětmi mohou volit oblíbený program Opera nás baví či pohádkovou dílnu k operní inscenaci Jeníček a Mařenka. Školní děti se s operou seznámí při tvůrčích dílnách Kouzelná flétna nebo Čert a Káča a pro mladé dospělé připravujeme speciální workshop na téma opery Káťa Kabanová. Návštěvníci vybraných operních představení si mohou cestu do Opery zpestřit Procházkou hudební Prahou, která je povede po stopách významných hudebních umělců. Pro akční a dobrodružné povahy připravujeme pátrací hru ve Stavovském divadle Zachraňte operu!, během níž se děti hravou formou seznámí se vznikem operního díla. Opera ND a SO připravila společně s režisérkou Alicí Nellis videoseriál pro děti a mládež o vzniku operní inscenace. Na operu se společně s moderátorem pořadu Jan Cinou podívali z „druhé strany“. Sedm videí postupně ukazuje proces vzniku operního představení. Natáčení probíhalo během zkušebního procesu inscenace Prodaná nevěsta v Národním divadle.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments