Národní divadlo: změny na Nové scéně, její dosavadní šéf je kritizuje

Ředitel Národního divadla Jan Burian s účinností od 1. ledna 2014 zrušil pracovní místo ředitele Nové scény. Zaměstnanci, provoz i repertoár přechází do kompetencí šéfa činohry Michala Dočekala, oznámil dnes mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.Odstupujícímu řediteli Štěpánu Kubištovi Burian poděkoval za práci na realizaci koncepce, která byla jiná, a nabídl mu v Národním divadle jinou pracovní pozici. Kubišta však na jeho nabídku nebude reflektovat. 

„Končím už proto, že nejsem zastáncem vymýšlení nových koncepcí za pochodu. Všichni vědí, že jsem byl kritikem rychlých výměn ředitelů a zastáncem toho, aby se vedla diskuse o tom, jakou úlohu má plnit česká první scéna,” řekl Kubišta České tiskové kanceláři. Je přesvědčen, že právě otevřenou dramaturgií se mu podařilo Novou scénu a Laternu magiku otevřít světu. 

„Jsem právě na letišti, odkud s Laternou magikou po deseti letech odlétáme s inscenací Antikódy na dvoutýdenní turné do New Yorku, Miami a Washingtonu. To, že se teď Nová scéna dostane pod činohru, je špatným znamením,” dodal Kubišta, který sázel na otevřenost a spolupráci. Během čtyř let se mu, jak uvedl, podařilo získat stovky spolupracujících institucí včetně zahraničních. 

„Nová scéna bude prostorem, který nám umožní uvádět především vlastní komorní inscenace, soudobá dramata, netradiční texty, menšinové žánry, atypickou tvorbu, tvorbu na pomezí divadla a jiných uměleckých druhů,” komentoval svou vizi Dočekal. Podle Buriana bude právě on jako umělecký šéf souboru na Nové scéně nejvíce zastoupeného zároveň uměleckým garantem dalších dramaturgických linií. Prioritou musí být vlastní umělecká tvorba, realizovaná vlastními uměleckými soubory na vlastních divadelních scénách. 

 „Nová scéna musí svým programem odpovídat profilu Národního divadla, nemá být jako dosud ‘jen’ producentským centrem,” doplnil Dočekal. 

Prohlášení Nové scény najdete zde
Foto archiv

Napsat komentář