Česká filharmonie dokončuje komplet Dvořákových symfonií

Česká filharmonie dokončí v těchto dnech živé nahrávky kompletu devíti symfonií Antonína Dvořáka. Zbývá už jen Symfonie č. 4, kterou orchestr v rámci abonentních koncertů provede ode dneška do 6. prosince v Rudolfinu. Doplní ji Houslový koncert a moll, jehož sólistou bude světoznámý německý houslista Frank Peter Zimmermann. Dvořákovský komplet, který Česká filharmonie vytváří zhruba po dvaceti pěti letech, půjde do prodeje na podzim příštího roku. Filharmonici pracují na nahrávkách pod vedením svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, který působí u orchestru od loňského září. Předtím šest let vedl londýnský Symfonický orchestr BBC. 

Jiří Bělohlávek se nechal slyšet, že výsledky práce už jsou vidět a je ve filharmonii spokojen, ačkoli má každý den „tisíce připomínek”. „Jsem velmi potěšen celým tím duchem v orchestru a pracovitostí hráčů. Myslím, že rozjezd byl skutečně razantní a plody práce se dostavují,” uvedl Bělohlávek, který je zároveň stálým hostem u Rotterdamské filharmonie.

Česká filharmonie natáčí komplet s nadnárodní vydavatelskou společností Decca Classics. Původně britská firma patří mezi nejvýznamnější vydavatelství na světě, nyní je součástí společnosti Universal Music Group. V minulosti Česká filharmonie nahrávala u tuzemské společnosti Supraphon a u méně známé japonské firmy Octavia Records. Octavia však nahrávky nedistribuovala na evropský trh, proto nebyly v Česku dostupné. Česká filharmonie se příští rok na jaře také rozhodne, zda bude mít vlastní label a jakým způsobem pak bude desky distribuovat. 

Ještě do konce roku nastuduje s Českou filharmonií japonský dirigent Kent Nagano pro festival Dny Bohuslava Martinů Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány. Koncerty vyvrcholí Brucknerovou Symfonií č. 9. Poslední letošní abonentní večery se ponesou ve stylu concerta grossa. V Beethovenově Trojkoncertu C dur pro housle, violoncello, klavír a orchestr se představí vítězové prestižních světových soutěží. 

Foto archiv 

Napsat komentář