Národní knihovna zakoupila dopis Mozartova syna Franze Xavera

Sbírku osobní korespondence Wolfganga Amadea Mozarta a členů jeho rodiny v Národní knihovně rozšíří dopis Mozartova nejmladšího syna Franze Xavera Wolfganga, který byl rovněž skladatelem a hudebníkem. Vlastnoručně psaný dopis s datem 12. srpna 1842 byl dosud v majetku rodiny malíře, grafika a ilustrátora Vojtěcha Kubašty. NK o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
Dopis Franze Xavera Mozarta (zdroj Národní knihovna ČR)

Podle ředitele NK Martina Kocandy byl originál dopisu pro veřejnost v podstatě neznámým dokumentem. Ve specializované mozartovské dokumentaci z let 1963 se o něm sice dalo dočíst, údaje o jeho uložení byly ale chybné, uvedl Kocanda a doplnil, že Kubašta, jehož rodina dopis knihovně prodala, byl zaníceným sběratelem památek souvisejících s osobností a dílem Mozarta.

V dopise Mozartův syn Franz píše mimo jiné o konkrétních skutečnostech a svém přínosu k založenému Mozarteu v Salzburgu. “Obsahový kontext výpovědi navíc skrytě poukazuje na unikátnost tzv. Mozartova památníku v pražském Klementinu,” uvedl ředitel Národní knihovny.

Mozartův památník vznikl v Klementinu v roce 1837 při pražských oslavách 50. výročí zdejšího prvního uvedení opery Don Giovanni. Hudebniny – zejména získaná Mozartova díla – tehdy umístili iniciátoři projektu ve skleněných skříních a uprostřed místnosti byla skladatelovu busta.

V současné době hlavní část sbírky tvoří rukopisné a tištěné historické hudebniny, které obsahují přes 180 Mozartových skladeb. Dobové opisy skladeb byly vytvořeny přímo pro památník. Tištěné hudebniny jsou z produkce vídeňských a lipských nakladatelských domů z konce 18. a z první třetiny 19. století. Mezi nejcennější dokumenty sbírky patří podle knihovny čtyři dopisy psané členy Mozartovy rodiny a samotným Mozartem.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na