ND chystá krizový plán na měsíce dopředu, zrušilo i zkoušky

Národní divadlo má kvůli hrozbě koronaviru krizový plán až na měsíce dopředu. Novinářům to řekl jeho ředitel Jan Burian. Divadlo zrušilo zkoušky, do práce chodí minimum administrativních pracovníků a pracuje se třeba na opravách v budovách divadla. Divadlo kromě odkladu plánovaných premiér uvažuje i o zrušení některých z nich. Ztráty budou podle Buriana obrovské, jen do konce března vrací na vstupenkách za zrušená představení za všechny soubory ve všech budovách více než 20 milionů korun.
Jan Burian (zdroj ND)

Vedení divadla začalo projednávat krizové varianty obnovení provozu, zvažujeme v delším časovém horizontu odklad a přeložení některých premiér, v nejhorším u některých i zrušení. Zatím samozřejmě nevíme, jak dlouho to bude trvat, ale chceme na to být maximálně připraveni. V této chvíli uvažujeme v horizontu měsíců,” řekl Burian. ND plánuje rok a půl dopředu. “Máme zahraniční hosty, takže se na to musíme připravit, abychom vůbec byli schopní provoz obnovit,” uvedl ředitel.

Příštích deset dnů v ND zrušil všechny zkoušky souborů. “Všichni umělci mají předepsanou domácí přípravu a stanovené úkoly, co se mají učit a které role mají studovat,” řekl Burian. Na nezbytnou míru se omezil provoz administrativy. “Kde to šlo, odeslali jsme lidi na domácí práci s tím, že mnozí z nich se můžou připojit k našemu počítačovému systému, takže mohou věci vyřizovat,” uvedl. Ti, kdo musejí zůstat v práci, se rozdělili do dvou skupin do dělených směn tak, aby se nepotkávali. “Kdyby nám někdo onemocněl, aby druhá parta zůstala,” uvedl.

V divadlech se uklízí a provádějí se technické úpravy, dodělává se to, co je třeba dodělat ve Státní opeře a opravy sociálních zařízení v historické budově Národního divadla. Zůstává v provozu výroba kostýmů a dekorací. Maskérky a garderobiérky také šijí roušky, jichž je nedostatek.

Burian uvedl, že Národní divadlo vrací automaticky všechno vstupné, divadlo ale kontaktují diváci, kteří peníze vrátit nechtějí. “Pokud o to bude zájem, budeme pravděpodobně od zítřka nabízet zvýhodněné členství v našem mecenášském klubu,” zmínil, jak mohou diváci divadlu přispět.

Národní divadlo je jednou z 29 příspěvkových organizací ministerstva kultury. Zřejmě větší potíže než divadla zřizovaná státem, kraji či obcemi mají nyní divadla soukromá a nezávislí umělci, kteří jsou závislí na příjmu z tržeb. Měly by jim pomoci půjčky, které vláda plánuje poskytnout osobám samostatně výdělečně činným.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat