NDM Ostrava poprvé uvede Prokofjevovu operu Ohnivý anděl

V Ostravě se bude poprvé hrát opera Sergeje Prokofjeva Ohnivý anděl. V hudebním nastudování Roberta Jindry a režii Jiřího Nekvasila dílo připravuje Národní divadlo moravskoslezské, a to v ruském originále. Premiéra se uskuteční 26. února.„Toto fascinující pětiaktové operní mystérium o rytíři Ruprechtovi a démony posedlé dívce Renatě napsal Prokofjev podle stejnojmenného symbolistického románu Valerije Brjusova,“ uvedla mluvčí divadla Marcela Bednaříková. Podle ní jde o jedno z nejvýznamnějších děl nejen tvorby Prokofjevovy, ale i světového operního umění dvacátého století.

Práce na díle zabrala skladateli s přestávkami téměř osm let. Operu začal psát v Americe v roce 1919, velkou část hudby napsal v Německu, partituru dokončil v roce 1927 ve Francii. „Partitura Ohnivého anděla je originální, protkaná nebývalou barevností, dynamičností, snovostí, mnohovrstevnatými proměnami nálad i strhujícím zvukem, zejména v mezihrách. Jedná se o dílo, které je neobyčejně technicky a výrazově náročné pro pěvce, orchestr i sbor, ale také nesmírně významově náročné pro diváka,“ řekl k dílu dirigent inscenace Robert Jindra.

Skladatel byl fascinován románem symbolisty Valerije Brjusova o rytíři Ruprechtovi a dívce Renatě posedlé vidinou ohnivého anděla Madiela. Brjusov navlékl příběh milostného trojúhelníku na historickou událost krvavého zásahu inkvizice v klášteře svaté Kateřiny v Bonnu v šestnáctém století. Prokofjev ale celý děj koncentroval k postavě Renaty.

Za Prokofjevova života ale opera nebyla nikdy kompletně inscenována. Poprvé Ohnivý anděl zazněl koncertně ve francouzštině až v roce 1954 v Paříži a toto provedení vzbudilo o operu zájem. Již o rok později byla premiéra na scéně benátského divadla La Fenice. V někdejším Sovětském svazu se na jevišti Ohnivý anděl poprvé objevil ve zkrácené verzi v roce 1983. V kompletní verzi pak následujícího roku v uzbeckém hlavním městě Taškentu. Oficiální ruská premiéra se uskutečnila až roku 1991 v Petrohradu.

V Ostravě se bude hrát poprvé. „Premiérou opery Ohnivý anděl rozšíříme dramaturgickou řadu Operní hity 20. století a zároveň završíme projekty trojlístku autorů Paula Hindemitha (Cardillac), Igora Stravinského (Život prostopášníka) a právě Sergeje Prokofjeva. Právě tyto umělecké osobnosti doslova uchvátily předválečnou Ostravu,“ uvedl dramaturg opery Národního divadla moravskoslezského Daniel Jäger.

V hudebním nastudování Roberta Jindry, režii Jiřího Nekvasila, na scéně Petra Matáska a v kostýmech Marty Roszkopfové se v hlavních rolích představí Iordanka Derilova, Martin Bárta, Yvona Škvárová, Zuzana Šveda, Eliška Weissová, Peter Mikuláš a další. Premiéry se uskuteční 26. a 28. února v 18:30 v Divadle Antonína Dvořáka.

Foto NDM Ostrava / Martin Popelář

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky