Nečekaně zemřel Andreas K. W. Meyer, ředitel opery v Bonnu

Na Bílou sobotu 8. dubna 2023 zemřel nečekaně ve věku 64 let na selhání srdce ředitel bonnské opery Andreas K. W. Meyer.
Andreas K. W. Meyer (zdroj Deutsche Oper Berlin)
Andreas K. W. Meyer (zdroj Deutsche Oper Berlin)

Andreas K. W. Meyer se narodil v roce 1958 v Bielefeldu. V osmdesátých letech pracoval jako nezávislý kritik například ve WDR a Bayerischer Rundfunk. Od roku 1993 do roku 2003 pracoval jako dramaturg opery Kielu, v letech 2004-2012 byl hlavním dramaturgem Deutsche Oper Berlin. V Bonnu působil od sezony 2013/2014.

Zaměřil se zejména na oživení neprávem zapomenutých oper, především z počátku 20. století, což pomohlo kielské opeře ke značnému celonárodnímu zájmu. Inicioval cyklus děl Franze Schrekera, novodobé uvedení oper I capricci di Callot Giana Francesca Malipiera, Cyrana z Bergeracu Franca Alfana. Mezi jeho objevy pro Deutsche Oper Berlin patřila Germania Alberta Franchettiho a Zemlinského Der Traumgörge, která se nesetkala s jednoznačným přijetím. V sezóně 2007/2008 zařadil Cassandru Vittoria Gnecchiho a scénickou premiéru Szenen aus dem Leben der Heiligen (Výjevy ze života svatých) Johanna Waltera Braunfelse, tyto inscenace mu vynesly uznání publika i tisku a Braunfelsova opera byla v anketě kritiků časopisu Opernwelt vyhlášena objevem roku.

Na začátku sezony 2013/2014 se stal ředitelem opery v Bonnu. Inicioval návrat Braunfelsova Der Traum ein Leben, Reznickova Holoferna a Waltershausenova Obersta Chaberta. Zabýval repertoárovým omezením operního provozu za nacistického režimu, uvedl obnovenou premiéru Leonore 40/45 Rolfa Liebermanna, Meyerbeerova Tábora ve Slezsku (Ein Feldlager in Schlesien) a Asraela Alberta Franchettiho. V roce 2022 uvedl operu Li Tai Pe Clemense von Franckensteina z roku 1920. V době své smrti připravoval první uvedení kompletní Schrekerovy opery Der singende Teufel.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments