Nedělní odpoledne ve Slovenské filharmonii: Hommage à Bohdan Warchal

Každý rok věnují členové Slovenského komorního orchestru s uměleckým vedoucím Ewaldem Danelem jeden ze svých lednových koncertů památce legendárního Bohdana Warchala, zakladatele orchestru.
Shlomo Mintz (foto Andrei Birjukov)
Shlomo Mintz (foto Andrei Birjukov)

Koncert Hommage à Bohdan Warchal se uskuteční v neděli 26. ledna 2023 v Koncertní síni Slovenské filharmonie od 16:00 hodin. Hostem nedělního odpoledne bude světoznámý houslový virtuos a dirigent Shlomo Mintz. Nedělní koncert připomene nedožité 93. narozeniny profesora Bohdana Warchala (27. ledna 1930 – 30. prosince 2000).

Nedělní program zahájí Koncert Es dur Dumbarton Oaks Igora Stravinského, v němž se skladatel inspiroval Braniborskými koncerty Johanna Sebastiana Bacha. Následovat bude virtuózní Rondo A dur pro housle a smyčcový orchestr D. 438 Franze Schuberta. Skladatel ho zkomponoval pro svého bratra, houslistu Ferdinanda. Koncert uzavře Smyčcový kvartet č. 14 d moll Smrt a dívka, D. 810 Franze Schuberta zaranžované Gustavem Mahlerem pro smyčcový orchestr.

Izraelec Shlomo Mintz buduje svou hvězdnou kariéru již mnoho desetiletí. Jeho raketový start byl spojen s vystoupením ve slavné Carnegie Hall v roce 1973. Od té doby se rozšířila jeho pověst výjimečného houslisty a violisty. Spolupracoval s téměř všemi významnými orchestry a dirigenty a vystupoval na nejprestižnějších festivalech. Působí nejen jako sólista, ale také jako dirigent. Bratislavu navštíví potřetí. V koncertní síni Slovenské filharmonie spolupracoval v sezoně 2005/2006 se Slovenskou filharmonií, kdy vystoupil jako dirigent i sólista na dvojici koncertů v rámci cyklu Světoví interpreti. V roce 2019 uvedl v Bratislavě recitál u příležitosti vzdělávacího projektu pro mladé houslové talenty “Mistrovské kurzy světových houslových virtuózů”.

Prof. Bohdan Warchal byl iniciátorem vzniku komorního souboru v roce 1960. Komorní orchestr sestavil z vynikajících hráčů smyčcové sekce Slovenské filharmonie. Pod jeho uměleckým vedením koncertovali “Warchalové” nejen ve slovenských městech, ale dosáhli uznání i v mnoha světových metropolích. Kromě barokní hudby provedli také díla z období klasicismu a romantismu, díla 20. století a skladby slovenských skladatelů Eugena Suchoně, Alexandera Moyzese a Ilji Zeljenky, které vznikly na popud profesora Warchala nebo je jejich autoři věnovali komornímu orchestru. Prof. Bohdan Warchal vedl komorní orchestr s malou nečekanou pauzou celých čtyřicet let. Štafetu předal Ewaldu Danelovi, který v této práci pokračuje od ledna 2001. Kromě pravidelných koncertů ve Slovenské filharmonii vystupuje Slovenský komorní orchestr na různých festivalech a turné doma i v zahraničí, realizuje dramaturgicky zajímavé projekty a premiéruje slovenská díla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments