Největší klavír na světě a další nástroje bořící zavedené konvence
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2019/08/Ilmars-ZNOTINS.jpg)
Lotyšské město Ventspils bylo letos plné významných kulturních událostí. Nejen, že otevřelo zbrusu nové kulturní centrum s koncertním a divadelním sálem, hudební školou, knihovnou a dalšími funkčními prostorami (Ventspils koncertzāle Latvija), ale byl zde zároveň instalován dosud největší klavír na světě z dílny Davida Klavinse. Klavinsovi je 65 let a své nástroje vyrábí a vyvíjí v maďarském městě Vácu. Jak sám řekl, jeho záměrem nebylo zapsat se do knihy rekordů, ale „vytvořit nejlepší myslitelný zvuk, jaký si interpreti i posluchači mohou v této konkrétní síni představit.“
Miks Magone, umělecký ředitel nového koncertního centra ve Ventspils, sdělil, že klavír se setkal s mimořádným zájmem nejenom interpretů, ale i skladatelů. Starosta Aivars Lembergs zase doufá, že nové kulturní centrum s obřím klavírem přiláká do místa více turistů a milovníků umění.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2019/08/Paula-Čurkste.jpg)
Instalovaný model klavíru M450 „Vertical Concert Grand“ byl dokončen roku 2018 po třech letech intenzivní práce. Klavírista musí ke klaviatuře vylézt na rampu po žebříku, ale jak říká výrobce modelu, tato námaha se interpretovi vyplatí. Klavír měří na výšku čtyři a půl metru. Přesto, že dosud nebyl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, již nyní je jasné, že jde o největší klavír na světě, ať už jde o nástroje s vertikální či horizontální polohou strun. „Nejvhodnější hudbou pro tento nástroj bude velmi expresivní hudba, jako například Rachmaninov, Skrjabin, ale i Beethoven bude na tento klavír znít úplně jinak,“ říká Klavins.
Podle časopisu World Piano News je obvyklý design klavíru vždy určitým kompromisem. Aby struna vydávala hluboký tón, musí disponovat buď větší tloušťkou, délkou nebo nižším napětím. První a třetí možnosti ale degradují kvalitu zvuku. Přesto běžní výrobci vycházejí vstříc tradičnímu tvaru a praktičtější velikosti nástrojů na úkor zvuku s použitím tlustších strun. Klavins se rozhodl vyrobit takový klavír, aby si mohl dovolit struny tenké a zároveň s velkým napětím, bez ohledu na velikost.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2019/08/yt.jpg)
Pro představu, délka největšího koncertního klavíru značky Bechstein je 282 centimetrů. Model D značky Steinway měří 274 centimetrů. Nejdelší struna pianina značky Steinway (model K) měří 118 centimetrů. Oproti tomu nejdelší struna Klavinsova modelu M450 je dlouhá 390 centimetrů. To zbavuje klavír nerovnováhy zvuku a dává nástroji nezvyklou čistotu tónu. Rezonanční deska je ze smrku a obsahuje dva a půl krát více materiálu než běžné koncertní křídlo. Konstrukce tak umožňuje bohatší zvuk a rozsáhlejší alikvótní spektrum. Klavírista sedí na rampě vysoké tři metry nad zemí. Celková výška nástroje je čtyři a půl metru a váží 980 kilogramů. (Proti tomu největší Bechstein váží 521 kilogramů a model D značky Steinway váží 480 kilogramů.)
Světová premiéra modelu M450 se uskutečnila 25. března 2018 v maďarském Tolmácsu, kde klavíristé Amanda Bloom a Bruno Sanfilippo poprvé předvedli prototyp veřejnosti. První exemplář tohoto modelu byl pak odstěhován do studia skladatele Nilse Frahma v berlínském Funkhausu. Firma nabízí dva modely: M450 je autonomní nástroj v plné váze, zatímco model M450i je jeho variantou, která se napevno montuje na zeď hudebního prostoru s individuální mobilní rampou pro interprety. Právě s takovým modelem se můžeme setkat i v lotyšském městě Ventspils.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2019/08/1280px-David_Klavins_Modell-370_Bochum.jpg)
David Klavins se narodil v roce 1954 v hudební rodině. Jeho rodiče uprchli v roce 1945 z Litvy a usadili se v Německu. Klavins se vyučil výrobě klavírů ve firmě Wilhelm Schimmel v Braunschweigu. Roku 1976 založil vlastní firmu Klavierhaus Klavins v Bonnu. Původně pouze opravoval starší modely klavírů, zároveň se však s nabývajícími zkušenostmi stával stále větším kritikem tradičního modelu stavby klávesových nástrojů. Jednou prohlásil, že materiály, užívané v běžné výrobě klavírů, jsou zastaralé a nereflektují současný vědecký výzkum materiálů vhodných pro výrobu hudebních nástrojů.
![](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2019/08/CUC_64UC.jpg)
Klavins s idejí oprostit se od historických konvencí zkonstruoval originální model Klavins Klavier Modell 370, který představil bonnské veřejnosti v listopadu roku 1987. Jednalo se o vertikální konstrukci o délce 370 centimetrů, která přesahovala dvě poschodí, přičemž klavírista seděl ve vyšším z nich. Nejnižší znějící struna měřila 303 centimetrů a do roku 2018 se tak jednalo o největší klavír na světě. Model 370 je možné vidět v Pfleghofově sále katedry muzikologie na univerzitě v Tübingenu.
Klavins nevyvinul pouze obří modely klavírů. Typ Una Corda byl představen veřejnosti 7. června 2014. Jednalo se o design s otevřenou konstrukcí bez skříně vážící pouhých 100 kilogramů. Tento nástroj užívá pouze jedné struny na klávesu místo tradičních tří, což dává klavíru subtilnější zvuk. Nástroj je zároveň z praktického hlediska velmi skladný a vhodný pro cestování.
V roce 1988 se Klavins přestěhoval do Litvy, kde se politicky angažoval. Roku 2006 se přemístil do USA, kde zahájil spolupráci s Lianou Marií Sive na výzkumu konstrukce klavírů. Výsledkem činnosti byla společnost PianoTectonics. V Maďarsku pobývá a pracuje od roku 2016.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]