Vítězné skladby Azrieliho hudebních cen se představí v české premiéře v Praze

Český národní symfonický orchestr zahájí letošní sezónu 17. září 2019 koncertem vítězů Azrieliho hudebních cen roku 2018: Kelly-Marie Murphy a Avnera Dormana. Součástí ocenění bude premiérové představení jejich děl českému publiku. Projekt Azrieliho hudebních cen byl založen Azrieliho nadací v roce 2014 a nabízí příležitost k objevování, tvorbě, interpretaci a oslavě vynikající kvality hudební kompozice.
Sharon Azrieli (zdroj sharonazrieli.com)

Pod taktovkou dirigenta Stevena Mercuria se představí slavná houslistka Lara St. John, která s ČNSO nastuduje skladbu Nigunim pro housle a orchestr od Avnera Dormana. Kanadské duo COULOIR (cellista Ariel Barnes a harfistka Heidi Krutzen) potom přednese skladby En el escuro es todo uno (Tma vše mění v jediné) od Kelly-Marie Murphy – dvojkoncert pro cello, harfu a orchestr. Produktivní kanadsko-židovský skladatel Srul Irving Glick je autorem děl, která zazpívá sopranistka Sharon Azrieli. V pestrém programu zazní i díla Gustava Mahlera a amerického skladatele Leona Steina.

Jen pár dnů před tímto koncertem vyjdou vítězná díla také na nahrávce nakladatelství Analekta. Stejní sólisté – Lara St. John a duo COULOIR natočili toto album s názvem New Jewish Music Vol. 2 (Nová židovská hudba, 2. díl) pro kanadský trh a v digitální podobě bude k dispozici i celosvětově 13. září 2019. Ve Spojených státech a Evropě bude album v prodeji v říjnu.

V roce 2018 udělila Azrieliho nadace izraelsko-americkému skladateli Avneru Dormanovi Azrieliho cenu za židovskou hudbu v kategorii „nejlepší nové dílo židovské hudby“, kterým se stal Nigunim pro housle a orchestr. Původní houslová sonátová verze tohoto díla byla poprvé uvedena v New Yorku v roce 2011 v podání proslulé dvojice Gila a Orliho Shahama, pro které byla skladba napsána.

Dále byl v roce 2018 udělen Azrieliho námět pro židovskou hudbu kanadské skladatelce Kelly-Marie Murphy k vytvoření díla En el escuro es todo uno (Tma vše mění v jediné). Azrieliho námět pro židovskou hudbu je udílen skladateli jako motivace k tvořivému a kritickému angažmá v otázce „Jaká je židovská hudba?“ Skladatel poté předloží svou odpověď v podobě hudebního díla, které představuje nejvyšší tvořivost, umělectví a hudební dovednost.

Koncert vítězů Azrieliho hudebních cen se koná 17. září 2019 v 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

Program:
Leon Stein​​​​​​​: Dance of the Joyous z cyklu Three Hassidic Dances
Srul Irving Glick: Let Him Kiss Me a How Beautiful You Are My Love ze Seven Tableaux z cyklu The Song of Songs (aranže Francois Vallières)
Avner Dorman: Nigunim pro housle a orchestr
Kelly-Marie Murphy: En el escuro es todo uno pro violoncello, harfu a orchestr
Gustav Mahler​​​​​​​: Adagio ze Symfonie č. 10

Účinkující:
Sharon Azrieli
soprán
Lara St. John housle
COULOIR: Ariel Barnes violoncello a Heidi Krutzen harfa

Český národní symfonický orchestr
Steven Mercurio
dirigent 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat