Německá koncertní scéna kritizuje špatnou perspektivu obnovy provozu

Německé koncertní a operní domy si v otevřených dopisech ministryni kultury Monice Grüttersové stěžují, že jim nebyl představen žádný plán postupné obnovy provozu v nynější koronavirové krizi. Zatímco obchody pro kutily nebo fotbalová bundesliga mají jasně danou budoucnost, na německém hudebním životě může nynější situace napáchat nenapravitelné škody, varují hudebníci.
Konzerthaus Berlin (archiv OP)

Nejen hobbymarkety, obchody s nábytkem a fotbalová bundesliga si zasloužily jasnou perspektivu a jasná pravidla pro nový začátek,“ uvedli v dopise hudební ředitelé a šéfdirigenti koncertních a operních domů.

Pokud bude jejich uzavírka pokračovat bez časové perspektivy uvolňování „utrpí německý hudební život a celosvětově unikátní krajina městských divadel nenapravitelnou škodu„, napsali umělečtí ředitelé.

Německá konference ředitelů koncertních domů varuje v jiném dopise Grüttersovou, že branži hrozí trvalé, nenapravitelné a existenční ekonomické škody. Hudebnice a hudebníci musí zase brzy dostat pódium, vyzývají šéfové. Koncertním scénám by podle nich měl být umožněn alespoň omezený provoz za podmínek ochrany před infekcí.

Německá konference ředitelů koncertních domů zastupuje světově uznávané scény jako jsou hamburská Labská filharmonie, Kolínská filharmonie, berlínský Konzerthaus, Festspielhaus Baden-Baden nebo lipský Gewandhaus.

Spolkové země přikročily k postupnému rozvolňování opatření přijatých kvůli šíření koronaviru. Otevřely se například některé obchody, počítá se i s postupným otevíráním škol.

Mohlo by vás zajímat