Německo poskytne osmnáctiletým občanům kulturní kapesné ve výši 200 eur

Německo každému, kdo letos oslaví osmnácté narozeniny, poskytuje od tohoto týdne 200 eur (4.760 Kč) na kulturu. Podmínkou je mobilní aplikace a bydliště v Německu. Kapesné mohou mladí lidé utratit třeba za vstupenky do muzea, za divadlo, kino, koncert, knihy, komiksy nebo hudební nosiče, vybírat ale musí ze zúčastněných poskytovatelů, kterých se zatím k akci připojilo několik tisíc.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Německá vláda o programu hovoří jako o kulturní ofenzivě, kterou chce po dvou letech přísných omezení kvůli pandemii nemoci covid-19 vzbudit zájem o kulturu mezi mladými. Právě kultura během karanténních uzavírek velmi utrpěla. Stát, který na kulturní kapesné vyčlenil pro letošní rok 100 milionů eur (2,4 miliardy Kč), se v podpoře zaměřuje především na lokální akce. Do programu kulturního pasu (KulturPass) proto nejsou zapojeny velké prodejní platformy, velká internetová zasilatelství a streamingové služby.

“KulturPass je pozvánkou pro všechny mladé lidi v Německu, kterým letos bude osmnáct, aby poznali kulturu ve svém okolí. S rozpočtem 200 eur na osobu může mládež objevovat rozmanitost kulturní krajiny a může se sama rozhodnout, kam si zajde – zda na koncert, na operu, do divadla, do muzea, nebo do nejbližšího knihkupectví a obchodu s deskami,” řekla německá ministryně kultury Claudia Roth.

Peníze nedostanou mladí lidé v hotovosti, ale ve formě předplaceného kreditu. Podmínkou je mobilní aplikace KulturPass, která je dostupná pro systémy Android i iOS. K registraci jsou nutné německé doklady totožnosti s elektronickou funkcí. Uznávány jsou také občanské průkazy členských zemí Evropské unie včetně českých, pokud jsou jejich držitelé v Německu přihlášeni k pobytu.

Nárok na kulturní kapesné má každý, kdo v letošním roce oslavil, případně oslaví 18. narozeniny. Kredit má platnost dva roky, takže o výhody nepřijdou ani lidé, kteří dosáhnou dospělosti až na konci prosince.

Náklady poskytovatelům služeb následně zpětně proplatí vláda. K akci se doposud připojilo více než 5600 poskytovatelů, kteří nabízejí okolo 1,7 milionu produktů.

Kulturní pas považuje vláda za pilotní projekt, kterým se inspirovala v zahraničí. “V případě úspěchu by program mohl pokračovat a také se rozšířit,” uvedlo ministerstvo kultury a poznamenalo, že by chtělo kapesné později zpřístupnit i šestnáctiletým a sedmnáctiletým.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments